Ametysty, agaty, grudki złota i srebra, a do tego różnego rodzaju kwarce – właśnie takie ukryte pod ziemią skarby zaprezentowali na swoim stoisku uczniowie SP 10 w trakcie Powiatowego Młodzieżowego Festiwalu Nauki.
Imprezy, którą odbyła się 14 marca w MDK. Była to już jej jedenasta odsłona, a jej oficjalnego otwarcia dokonali burmistrz Stanisław Piechula oraz starosta mikołowski Mirosław Duży.
Od początku organizatorem festiwalu jest SP nr 12, która w tym roku zaproponowała innym szkołom temat „Co pozostaje w pytaniu, gdy słowa znikają”?
Uczniowie z SP 5 na tak postawione pytanie odpowiedzieli, że tym czymś są … pieniądze, stąd na ich stanowisku można było zobaczyć prawdziwy milion złotych oraz inne banknoty sprzed denominacji z 1995 roku, a także rachunki na grube tysiące z tamtego czasu.
Z kolei uczniowie mikołowskiego ZST mówili, iż nie słowa a działanie się liczy, a do działania potrzebna jest energia, stąd na ich stoisku można było zobaczyć model samochodu napędzanego wodorem czy też mini elektrownię wiatrową, kulę plazmową i zegarek z owoców.
Na stanowisku SP 7 prezentowano składniki mineralne i wyciągu z roślin, które stosowano już w wiekach średnich do wyrobu atramentu, zaś licealiści z Miarki przygotowali chemiczne laboratorium, w którym można było między innymi zobaczyć suchy lód czy też przemiany chemicznego kameleona.
W trakcie imprezy nagrodzono również osoby i instytucje, które przyczyniły się do jej przeprowadzenia, a także nauczycieli i uczniów, którzy przygotowali poszczególne stoiska oraz zwycięzców konkursów plastycznych i filmowych. Całość przeplatały uczniowskie występy wokalne i taneczne.
W tegorocznej edycji uczestniczyło 13 szkół podstawowych i średnich z powiatu mikołowskiego. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Pierwszy miesiąc roku to dobry czas, żeby przedstawić plany na kolejnych dwanaście. Cieszymy się, że 2020 jest już za nami, bo pod wieloma względami był to bardzo trudny czas dla wszystkich.
Więcej…