Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

Burmistrz Stanislaw Piechula

Mieszkańcy Paniów wreszcie doczekali się przebudowy i rozbudowy zespołu szkolno – przedszkolnego.

 

29.08.2022 okiem 001

Projekt okazał się trudny w realizacji, przypadł bowiem na czas dwuletniej pandemii, ale także galopującej inflacji i rosnących cen na materiały oraz usługi budowlane. Inwestycja jednak, którą burmistrz obiecał mieszkańcom Paniów w kampanii wyborczej, musiała  zakończyć się sukcesem. Od września uczniowie wracają do swojej rozbudowanej i wyremontowanej szkoły z przedszkolem. Obiekt po rozbudowie wygląda imponująco. Jeszcze lepiej chyba prezentuje się wewnątrz. Przy okazji paniowska społeczność będzie miała dwa ogólnodostępne place zabaw.
27 sierpnia wspólnie z moim zastępcą Mateuszem Handlem oraz panią dyrektor Janiną Szołtysek zaprezentowaliśmy rozbudowany zespół uczniom i paniowskiej społeczności. Sądząc po słyszanych opiniach, wszyscy możemy odczuwać satysfakcję.

800 lat Mikołowa: uroczysta sesja Rady Miasta

29.08.2022 okiem 004

W środę 27 lipca oficjalnie upamiętniliśmy 800-lecie naszego miasta. Dokładnie 475 lat od nadania Mikołowowi praw miejskich wspólnie z przewodniczącą Rady Miejskiej Katarzyną Syryjczyk Słomską oraz byłymi burmistrzami Mikołowa: panami Eugeniuszem Wycisło i Markiem Balcerem posadziliśmy drzewo jubileuszowe. Tuż przy tym platanie zamieściliśmy tabliczkę z inskrypcją upamiętniającą ten dzień: „Drzewo Jubileuszowe posadzone przez włodarzy miasta w dniu 27 lipca 2022 roku z okazji 800-lecia Mikołowa”.
Następnie w Miejskiej Bibliotece odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Na początku obrad zaprezentowano krótki film z historii Mikołowa przygotowany przez pracowników miejskiego muzeum i Biura Promocji. Głównym punktem 58. sesji było głosowanie nad uchwałą w sprawie upamiętnienia 800-lecia naszego miasta. Po jej podjęciu radni, burmistrz oraz jego zastępcy podpisali „Akt upamiętniający 800-lecie Mikołowa”. Czytamy w nim między innymi: „Wyrażamy głęboką wdzięczność oraz składamy wyrazy uznania i podziękowania wszystkim mieszkańcom, którzy na przestrzeni lat swoim zaangażowaniem i oddaniem przyczynili się do rozwoju naszej Małej Ojczyzny. Chylimy głowy przed wieloma pokoleniami znamienitych mikołowian; bez ich ciężkiej pracy Mikołów nie byłby tak pięknym i nowoczesnym miastem.”
Zaraz po sesji jej uczestnicy udali się do Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Okolicznościowe spotkanie na dziedzińcu Ogrodu było okazją do rozmów z zaproszonymi gośćmi – osobami zasłużonymi dla lokalnego samorządu i przyjaciółmi Mikołowa. W czasie spotkania goście nie szczędzili gratulacji oraz, co oczywiste, pomyślnych życzeń na kolejne 800 lat dla naszego miasta.

Donald Tusk w Mikołowie

29.08.2022 okiem 002

2 sierpnia do Mikołowa przyjechał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Wizytę złożył w ramach objazdu członków PO po miastach całej Polski, tzw. akcja tysiąca spotkań. Jej cel był jasny – dać czytelny sygnał braku zgody na prowadzenie linii szybkich kolei w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego biegnącej przez nasze miasto. Oprócz infrastruktury i chronionych terenów zielonych na inwestycji ucierpieliby mieszkańcy naszego miasta, w szczególności sołectwa Mokre.
Na mocy powstającej ustawy wysiedlone miałyby być dziesiątki rodzin, a ich domy i  gospodarstwa wyburzone. Donald Tusk powiedział stanowcze NIE takiemu działaniu. Nie ma zgody na realizację inwestycji kosztem ludzkich dramatów – mówił. Zapowiedział także przeprowadzenie audytu dotyczącego sensowności ww. inwestycji.
Jako burmistrz od początku sprzeciwiam się tej inwestycji i cieszę się, że zyskaliśmy  mocnego sojusznika, czołowego decydenta, który popiera nasze stanowisko.

Na starej pocztówce

29.08.2022 okiem 003

Serdecznie zapraszam Państwa na Rynek. Przed urzędem powstała wystawa –  Mikołów na dawnej fotografii. Ukazuje ona, jak zmieniało się nasze miasto na przestrzeni stuleci. Najstarsze zdjęcia wykonał Paul Turczyk pod koniec XIX wieku. Uwieczniono na nich nie tylko Rynek, ale także nieistniejący już dworzec kolejowy, ulice, sklepy i zakłady przemysłowe. Chociaż wykonano je w czasach rewolucji przemysłowej, zaskakuje ilość drzew i parków. Na jednym ze zdjęć rozpoznajemy fragment ulicy Karola Miarki, gdzie dziś stoi DH „Zgoda”, niegdyś rozlegał się tu ogród z piękną roślinnością i fontannami. Współczesnych może zaskoczyć bujna roślinność i architektura plant przypominająca bajkowy park. Na planszach można oglądać kościoły i zburzoną w 1972 roku synagogę. Wiele prezentowanych na tej wystawie zdjęć nie było jeszcze wcześniej nigdzie publikowanych.

Burmistrz Mikołowa
Stanisław Piechula

 

 

SZUKAJ NA STRONIE GM

KALENDARIUM

NA AFISZU

26.08.2022 plakat3 001 26.08.2022 plakat3 002

 25.09.2022 plakat 00124.09.2022 plakat 01 001

11.09.2022 plakat 02 00224.09.2022 plakat 01 002

22.09.2022 plakat30.09.2022 plakat

24.09.2022 plakat 01 00317.09.2022 plakat 02 003

Przewiń na górę