Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

Burmistrz Stanislaw Piechula

Drodzy Mieszkańcy, wstęp na wrzesień – niestety – głównie COVIDowy.

Każdego września było mi niezmiernie miło, gdy w czasie inauguracji kolejnego roku szkolnego mogłem witać naszych najmłodszych mikołowian, którzy szczęśliwi i bezpieczni wracali z wakacji na rozpoczęcie nowego roku szkolnego lub swoje pierwsze spotkanie ze szkołą. Tym razem, niestety, cały świat nadal żyje w cieniu wirusa, a z pewnością dla większości urlopy i wakacje nie były tak udane, jak w poprzednich latach.

W mieście okres wakacyjny upłynął nam na próbach i staraniach organizowania wszelkich możliwych i dopuszczalnych form wypoczynku dla dzieci, które pozostały na miejscu. Wszystkie jednostki i organizacje starały się zapewnić dzieciom, co tylko było bezpieczne i zgodne z wytycznymi sanitarnymi, za co organizatorom gorąco dziękuję. Chociaż taką namiastkę wakacji mogliśmy dzieciakom zapewnić w tym roku.

Kolejny rok szkolny nie rozpoczął się tradycyjną akademią i przywitaniem Was jak w latach poprzednich, a przyszłość rysuje się w ciągłej niepewności. Nasze obawy w szczególności dotyczą funkcjonowania placówek oświatowych, które od września rozpoczynają swoją działalność, a my tymczasem już w letnim okresie musieliśmy sobie poradzić z zakażeniem koronawirusem w jednym z przedszkoli, do którego uczęszczała bardzo niewielka liczba dzieci.

Wspólnie z dyrektorami placówek staramy się przygotować jak najlepiej na spełnienie wszelkich wytycznych w tym zakresie, by uczęszczanie do żłobka, przedszkoli i szkół odbywało się jak najbezpieczniej. Mam nadzieję, że wszyscy rozumiemy powagę sytuacji i ryzyko, jakie niosą ze sobą próby takiego funkcjonowania w czasie epidemii. Tym bardziej, że jesteśmy obecnie w okresie ciągłego wzrostu liczby zakażeń i przyzwyczajania się do zagrożenia, a co za tym, niestety, idzie – jego stopniowego lekceważenia. Dlatego apeluję do wszystkich i proszę, by nie bagatelizować zagrożenia, lecz przestrzegać jak najdokładniej wszystkich zaleceń. Nawet jeżeli ktoś uważa, że ten wirus nie jest niebezpieczny, a wszyscy popadliśmy w strach i psychozę, to do czasu, póki się nie pojawi lek gwarantujący pewne bezpieczeństwo, proszę wszystkich, by przestrzegać zaleceń jak najdokładniej.

O tym, jak „podstępny” jest koronawirus, przekonaliśmy się w połowie lipca, gdy pomimo dokładnego przestrzegania wszelkich zaleceń, doszło do zakażenia u trzech osób personelu Przedszkola nr 12. Placówka została wówczas zamknięta, konieczne było przebadanie 20 dzieci i pozostałej części personelu. Na szczęście nikt więcej nie zachorował i po przeprowadzeniu ozonowania przedszkole zostało ponownie otwarte. Dziękuję Pani Dyrektor i personelowi za ogrom pracy oraz zaangażowanie w przeprowadzenie wszystkich koniecznych działań, a także rodzicom za zrozumienie powagi sytuacji i przebadanie wszystkich dzieci.

Zwracam również szczególną uwagę na fakt, że bardzo ważna dla nas wszystkich jest wiedza o tym, co i jak w tym okresie będzie funkcjonowało, jak dzieci powinny uczęszczać do placówek oświatowych, czego przestrzegać, o co rodzice powinni zadbać, kto o czym decyduje i w jakich sytuacjach, itd. Wiedza ta już na wstępie pozwoli nam uniknąć wielu zagrożeń i wielu nieporozumień. Dlatego bardzo proszę i zachęcam do przeczytania tych najważniejszych informacji. Zamieszczam zawsze wszystko nie tylko na stronie internetowej urzędu, ale także na stronach swojego Facebooka, gdzie można ze mną dyskutować i zadać wszystkie nurtujące Was pytania. Te informacje powinien przeczytać każdy rodzic i przedyskutować je ze swoimi dziećmi: www.mikolow.eu/koronawirus/ a w szczególności www.mikolow.eu/koronawirus-szkoly-przedszkola-zlobek/

Chociaż w tym artykule główny nacisk kładę na organizację oświaty i wychowania, to warto zauważyć, że zbliża się bardzo trudny czas dla nas wszystkich. Jesienno-zimowy okres grypowy pokryje się z okresem wzrostu ilości zakażeń na koronawirusa. Będziemy musieli wszyscy ponownie przejąć się tą niebezpieczną sytuacją i zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zakażeń. Maseczki, odległości, izolacja, czystość i dezynfekcja to podstawowe zasady, by możliwie skutecznie unikać zakażenia. Kto wie, czy nie wrócą inne obostrzenia znane nam już z początków epidemii, gdy liczba zakażeń była zdecydowanie mniejsza, ale strach i obawy nieporównywalnie większe, a przyzwyczajenie nie powodowało lekceważenia zagrożenia…

Jako gmina wspomagamy także służby odpowiedzialne za działania epidemiczne, które zdecydowanie sobie nie radzą, między innymi dlatego, że nie są dostatecznie finansowane przez rząd. Doprowadza to do sytuacji, gdy znowu samorządy muszą z własnych budżetów finansować obowiązki innych, jak np. wykonywanie odpowiedniej liczby testów w możliwie krótkich terminach poprzez opłacanie karetek do pobierania wymazów. Od połowy kwietnia taki wóz ze specjalnie przeszkoloną obsługą (kierowca i ratownik) zbiera próbki od mieszkańców naszego powiatu. Początkowo koszty obsługi wymazobusa pokrywało Starostwo Powiatowe, które za pobranie wymazu i transport próbki do laboratorium musiało zapłacić około 100 zł. To koszt jednego badania. Osoby przebywające na kwarantannie badane są często kilka razy. Niestety, wojewoda nie zapewnia wystarczającego finansowania dla Sanepidu i tych badań. Teraz zdecydowaliśmy, by dla mieszkańców Mikołowa pokryć je ze środków miejskiego budżetu. Chociaż nie jest to zadanie własne gminy, będziemy finansować wykonywanie testów dla mikołowian, bo bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest dla nas priorytetem.

 

Burmistrz Mikołowa
Stanisław Piechula

KALENDARIUM

NA AFISZU

28.09.2020 3plakat 27.09.2020 plakat1 001

 27.09.2020 plakat1 00223.09.2020 plakat3 002

20.09.2020 plakat1 0320.09.2020 plakat1 01

10.09.2020 plakat 0213.09.2020 plakat 003

27.09.2020 plakat1 00302.08.2020 plakat1 001

Przewiń na górę