Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

burmistrz082017

Początek sierpnia. Lato w pełni. Środek wakacji. To czas urlopów i odpoczynku. Jednak w urzędzie miasta to czas wzmożonej pracy.

Nie tylko z powodu tego, że wakacje to najlepszy czas na remonty i inwestycje w szkołach, ale także często zgodnie z harmonogramem koniec inwestycji rozpoczętych wczesną wiosną przypada właśnie na koniec lata.

Uważny obserwator miejskiego życia na pewno zauważył zmiany, jakie w ostatnich kilkunastu miesiącach zaszły w naszym mieście. Rusztowania na termomodernizowanych budynkach, remontowane sukcesywnie drogi czy place zabaw oddawane do użytku w ramach Budżetu Obywatelskiego to ostatnio codzienność w Mikołowie. Nie chciałbym parafrazować popularnego sloganu „Mikołów w budowie”, ale na pewno nastał moment, kiedy z czasu planów przechodzimy do czasu realizacji. To jest moment wyjątkowy jeszcze z jednego względu: już dawno w historii naszego miasta załącznik inwestycyjny do budżetu nie był tak opasły. Ilość zadań inwestycyjnych realizowanych, gotowych do realizacji i planowanych jest rekordowa.

Wakacje to przede wszystkim czas remontów w szkołach, które z racji uciążliwości nie mogłyby być przeprowadzone w roku szkolnym. Najważniejsze z tych inwestycji to: modernizacja posadzki sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 7, remont korytarzy, sal, łazienek i biblioteki w Gimnazjum nr 2 oraz modernizacja szatni i malowanie kuchni z zapleczem w Szkole Podstawowej numer 5. Wartość wszystkich prac prowadzonych obecnie w obiektach oświatowych w mieście przekracza milion złotych. Nie zapominamy także o infrastrukturze sportowej – ogłoszony został przetarg na budowę boiska sportowego w Bujakowie.

Na ten miesiąc przypada także koniec największej miejskiej inwestycji realizowanej od zeszłego roku. Jeszcze w sierpniu planujemy oddać do użytku pierwszy etap osiedla mieszkaniowego Nowy Świat. W dwóch pierwszych budynkach nowy dom znajdzie 16 rodzin. To pierwszy z dwóch etapów. Docelowo na osiedlu Nowy Świat mają powstać 32 mieszkania wraz z parkingami i infrastrukturą drogową. Drugi etap zostanie oddany do użytku latem 2018 roku. Cała inwestycja jest finansowana przy wsparciu środków z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na czas wakacji przypadają także dwa ważne etapy Budżetu Obywatelskiego. Trwająca obecnie (trzecia już) edycja jest na etapie weryfikacji wniosków i pomimo czasu urlopowego wiąże się ze wzmożoną aktywnością urzędu. Urzędnicy, do których trafiły wnioski mieszkańców, mają czas do końca sierpnia na zweryfikowanie i uzgodnienie z wnioskodawcami ostatnich szczegółów ich pomysłów. Z kolei poprzednia edycja wchodzi w bardzo przyjemny – zarówno dla mieszkańców, jak i dla mnie czas – oddawania do użytku zrealizowanych wniosków. Tylko w przeciągu dwóch tygodni mieszkańcy Bujakowa, Śmiłowic, Paniów, Kamionki i okolic ulicy Klonowej mogli się cieszyć z tego, że pomysły, które zgłaszali i na które głosowali, stały się rzeczywistością. Jedynie po problemach z wykonawcami trwa jeszcze realizacja projektów na Recie.

Gdy duża część mieszkańców jest na urlopach, ruch w mieście jest mniejszy – to oczywiste. To też dobry moment na zintensyfikowanie prac przy remontach dróg. Obecnie trwają długo oczekiwane modernizacje ulic Wodnej i Nowy Świat, remontowana jest droga dojazdowa do osiedla Norwida, ulice 27 stycznia i Kochanowskiego. Dysponujemy także gotowymi projektami na drogi na Recie, do realizacji których przystąpimy w przyszłym roku.

Praca wre także w temacie termomodernizacji. Jeden z najważniejszych projektów realizowanych w tej kadencji przyniósł pierwsze efekty. Część bloków na osiedlu Mickiewicza została już wyremontowana. Trwają remonty także w innych miejscach miasta, między in. na ul. Prusa, ul. Bluszcza, os. Norwida i os. Grunwaldzkim.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego część lokali użytkowych opustoszało na Rynku. Powodem jest długo oczekiwana rewitalizacja czterech kamienic w samym centrum. Dzięki wsparciu funduszy europejskich w tym roku rozpoczną się remonty budynków pod adresami Jana Pawła II 2 i 6. Kolejnym etapem jest rewitalizacja kolejnych: przy ul. Jana Pawła II 4 i Rynek 2. Jestem przekonany, że realizacja ta odmieni wygląd starówki, a niszczejące od lat zabytkowe kamienice odzyskają swój dawny blask.

Wydawać by się mogło, że urząd w letnim okresie skupia się jedynie na inwestycjach i choć te są najważniejsze, nie zapominamy także o kulturze. Właśnie zakończyły się kolejne udane Mikołowskie Impresje – plener malarski, który jak co roku zgromadził zarówno młodych, jak i już uznanych artystów. Innym, nieco bardziej alternatywnym przejawem sztuki malarskiej, jest mural powstający na ścianie remontowanego budynku przy ulicy Prusa. Przedstawia on zabytkową uliczkę z panoramą mikołowskich wzgórz i Bazyliką Świętego Wojciecha. Mam nadzieję, że podoba się Państwu taka forma sztuki, która poza walorami estetycznymi ma za zadanie ożywienie przestrzeni publicznej.

Nie zapominamy także o muzyce. Co piątek mikołowski Rynek wypełniają dźwięki muzyki z całego świata. Na początek każdego weekendu wakacji (piątek, godzina 19.30) proponujemy cykl koncertów pod wspólną marką „Letnie Granie”. Myślę, że słyszeli Państwo o tym wydarzeniu, ale jeśli jeszcze nie mieli Państwo okazji zobaczyć i posłuchać zaproszonych przez nas zespołów, to serdecznie do tego zachęcam. Wstęp oczywiście wolny.

Sierpień w temacie kultury to również ostatnie chwile na dopinanie szczegółów naszego miejskiego święta, czyli Dni Mikołowa, które w tym roku odbędą się w dniach 2 – 3 września, ale o tym wydarzeniu można przeczytać w innym miejscu tego wydania Gazety Mikołowskiej.

Tymczasem życzę Państwu udanej drugiej części wakacji, a tym, którzy dopiero wybierają się na urlop, życzę pogody, spokoju i odpoczynku.

Zastępca Burmistrza
Mateusz Handel

 

KALENDARIUM

NA AFISZU

14.08.2017 plakat 129.07.2017 plakat 003 

24.06.2017 plakat 001 18.06.2017 plakat 004

02.08.2017 plakat17.08.2017 plakat

 23.07.2017 plakat 00229.07.2017 plakat 001

12.07.2017 plakat114.08.2017 plakat 2

14.08.2017 plakat 314.08.2017 plakat 4

Przewiń na górę