Drodzy Mikołowianie

Burmistrz Stanislaw Piechula


Wakacyjny czas już za nami. Mam nadzieję, że udało się Państwu odpocząć i nabrać energii do dalszego działania. W bieżącym felietonie skupiam się na oświacie, ale także podzielę się z Państwem kilkoma istotnymi dla miasta informacjami z letnich miesięcy.

Edukacja jest jednym z obszarów, które w tych dniach zajmują nas w magistracie najbardziej. Rozpoczął się właśnie nowy rok szkolny. Wszyscy zadajemy sobie pytanie, jaki będzie i co przyniesie. Kiedy myślami wrócimy do czasów szkolnych naszego pokolenia, to pewnie przyznamy, że rzadko wypowiadaliśmy wtedy słowa: „Ale tęsknię za pójściem do szkoły”. Covidowa pandemia i przeniesienie nauki do świata wirtualnego, działającego na odległość, sprawiła, że nasze dzieci takie zdanie wypowiadają bardzo często.
Rozłąka z rówieśnikami, brak codziennej bezpośredniej interakcji z nauczycielem, koleżankami i kolegami to bardzo poważny problem dla młodego pokolenia. Dzieci cierpią psychicznie i sprawy te nie mogą być bagatelizowane. Już w ubiegłym roku szkolnym notowaliśmy znaczący wzrost konsultacji z pedagogami i psychologami szkolnymi. Miniony długotrwały okres nauki zdalnej pozwolił nam jednak nabyć cenne doświadczenie oraz sposoby na łagodzenie i minimalizowanie negatywnych skutków „zdalnej szkoły”.

Przede wszystkim jednak wdrażamy wszelkie potrzebne standardy i podejmujemy kroki, by spodziewana kolejna fala pandemii nie miała negatywnego wpływu na nasze szkoły i uczniów. Osobiście staram się na każdym kroku namawiać do szczepień, angażuję się w różne akcje na ten temat, by móc dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. W ostatnich tygodniach zorganizowaliśmy także mobilne punkty szczepień, z których skorzystało wiele osób.
Mikołów na tle innych wypada tu bardzo dobrze. Jesteśmy w pierwszej piątce miast z najwyższym odsetkiem szczepień w województwie śląskim, choć oczywiście można dyskutować, czy cieszyć się, że mamy aż 54% zaszczepionych, czy ubolewać, że mamy 46% niezaszczepionych. W chwili, gdy piszę do Państwa te słowa, nie wiemy jeszcze, jaką strategię działania przyjmie rząd, ale niewykluczone, że w rejonach i miastach o wysokim wskaźniku szczepień nie będzie konieczności zamykania szkół. Bardzo byśmy sobie tego życzyli.

Miło mi poinformować, że nasza kadra nauczycielska stale się rozwija. To bardzo dobra wiadomość. 23 sierpnia miałem przyjemność wręczyć czternastu paniom awanse zawodowe na stopień nauczyciela mianowanego. Trzy z nich reprezentowały przedszkola, a jedenaście szkoły podstawowe. Serdeczne gratulacje!
Mamy także dwóch nowych dyrektorów naszych placówek przedszkolnych. Wcześniej odbyły się konkursy na dyrektorów Przedszkola nr 3 przy ul. Konstytucji 3go Maja oraz Przedszkola nr 4 przy ul. Katowickiej 132. Wygrały je odpowiednio panie: Dorota Wilk i Marcjanna Chmel. Również składam serdeczne gratulacje i życzę owocnej pracy na rzecz naszych najmłodszych mieszkańców.

Z kolei dzięki pozyskanemu przez miasto dofinansowaniu 41 nauczycieli wzięło w tym roku udział w dwutygodniowych szkoleniach językowych i metodycznych w szkole ETI Executive Training Institute w St. Julians na Malcie. Nowo zdobyte umiejętności i doświadczenie będzie można wykorzystać już od września.

Profesjonalna i dobrze przygotowana kadra nauczycielska to fundament dobrego nauczania. I tu Mikołów już od wielu lat ma się czym pochwalić. W roku 2021 łączna kwota Nagród Burmistrza za wyniki w nauce dla uczniów wyniesie 291.000 zł. Oprócz tego nasi uczniowie otrzymali także nagrody artystyczne przyznane przez Miejski Dom Kultury – łączna kwota 10.000 zł oraz nagrody za osiągnięcia sportowe – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji docenił 28 sportowców na łączną kwotę 52.500 zł.

Kolejna dobra informacja jest taka, że w ubiegłym tygodniu otworzyliśmy nowiutkie przedszkole przy ul. Kownackiej. „P11” powstało niczym Feniks z popiołów – poprzednia przestarzała i odbiegająca od standardów placówka została zburzona, a na jej miejsce powstała nowa. W ostatnią sobotę wakacji zorganizowaliśmy tu dla dzieci i rodziców dzień otwarty. Do nowej placówki będzie uczęszczało ponad 170 dzieci, czyli o 30 więcej niż do starej.

Zmieniając temat – w dniach 9 i 10 sierpnia odbyła się w Krakowie konferencja „Ogranicz dostępność alkoholu”. Stanowiła ona podsumowanie działań edukacyjnych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych adresowanych do samorządów gminnych. Mikołów włączył się czynnie w tę agendę działań, a ze strony miasta koordynowała je pani Iwona Spychała-Długosz, moja zastępczyni. Nasza praca została nagrodzona. Obok Skawiny i Unisława to właśnie Mikołów otrzymał nagrodę za działania na rzecz ograniczenia spożycia alkoholu. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym.

Z innych obszarów – do użytku mieszkańców oddaliśmy centrum przesiadkowe. To mikołowskie jest jednym z najlepiej wyposażonych w regionie. System dynamicznej informacji pasażerskiej, dotykowe infokioski, miejsca do ładowania urządzeń mobilnych, podgrzewane ławki w zasilanych fotowoltaiką wiatach autobusowych, stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych, monitoring – to niektóre z wykorzystanych technologii. Przed odbiorem miejsce wizytowała grupa osób poruszających się na wózkach i z białą laską. Cenne uwagi naszych gości będą wzięte pod uwagę.
W tym miesiącu realizujemy nasadzenia roślin, które upiększą całość i dadzą piękny efekt końcowy. Jednocześnie niebawem mają ruszyć prace IV etapu tej inwestycji, a więc poprawa płynności ruchu u zbiegu ulic Prusa, Wyzwolenia i Rybnickiej. W miejscu tym powstanie rondo. Nasze prace skoordynowaliśmy z planowaną przez PKP przebudową wiaduktu nad Prusa tak, by zminimalizować utrudnienia dla Państwa.

Otworzyliśmy także drugi psi wybieg. Znajduje się on na zapleczu odkrytego basenu. Z czasem dołożymy tu kilka elementów służących psim zabawom i zamontujemy oświetlenie.

W czasie wakacji miała też miejsce bardzo ważna zmiana w parafii św. Wojciecha. Ksiądz proboszcz Mirosław Godziek z woli arcybiskupa Wiktora Skworca od 1 sierpnia został proboszczem i kustoszem w sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej w Piekarach Śląskich. Nowym proboszczem w bazylice został ks. Grzegorz Borg, który od 2005 roku przewodniczył parafii św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach. Księdzu Mirosławowi serdecznie dziękuję za długie i piękne lata posługi w Mikołowie, a księdza Grzegorza serdecznie witamy!

Niestety w naszym mieście wydarzyła się też tragedia. Na początku sierpnia w domu jednorodzinnym w Bujakowie wybuchł pożar. W tym czasie w budynku była mama z trojgiem dzieci – półrocznym oraz dwoma synami w wieku 10 i 12 lat. Na szczęście wszystkim udało się bezpiecznie uciec, ale spłonął dom i dobytek. Rodzina otrzymała pierwszą pomoc z miasta, jednak potrzebne jest dalsze wsparcie, szczególnie w kontekście rozpoczynającego się roku szkolnego. Rada Rodziców oraz Siostry Zakonne z Bujakowa uruchomiły zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanej rodziny.

Na rozpoczynającą się naukę wszystkim naszym uczniom życzę wspaniałego roku szkolnego w całości przepracowanego w klasach, a nie za pomocą czatów internetowych. Rodzicom życzę jak najwięcej spokoju i zadowolenia z pociech, zaś nam wszystkim zdrowia. Mam nadzieję, że w kolejnym felietonie będę mógł przekazać Państwu same dobre informacje.

Stanisław Piechula
Burmistrz Mikołowa

 

KALENDARIUM

NA AFISZU

25.09.2021 plakat2 001 25.09.2021 plakat2 002

 26.09.2021 plakat 00119.09.2021 plakat2 002

25.09.2021 plakat2 00326.09.2021 plakat 002

19.09.2021 plakat2 00525.09.2021 plakat2 004

25.09.2021 plakat2 00526.09.2021 plakat 003

Przewiń na górę