Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

felieton

W poprzednich moich felietonach informowałem Państwa o zmianach, jakie wprowadzamy w przestrzeni publicznej. Chcemy, by była spójna i uporządkowana.

Sprzyjają temu dwie zainicjowane przez nas, a przyjęte przez Radę Miejską, uchwały – pierwsza dotycząca Systemu Identyfikacji Miejskiej, a także druga, tzw. krajobrazowa, wprowadzająca w mieście szereg regulacji dotyczących reklam, banerów, szyldów itd. Dziś jednak chciałbym skoncentrować się na serii innych, nie mniej istotnych dla miasta, działań. Chodzi o projekty pro-ekologiczne.

Nie będę ukrywał, że sam zgłębiam ten temat zawodowo i prywatnie. Ochrona środowiska naturalnego, zachowania i postawy pro-eko są mi bliskie i na co dzień staram się zachowywać taki styl życia. Oczywiście wciąż się uczę, bo pewnie wiele można udoskonalić, jednak już nawet proste zmiany codziennych nawyków przynoszą zaskakująco dobre efekty. Kiedy półtora roku temu przeprowadzałem w szkołach kampanię informacyjną na temat odchodzenia od korzystania z plastikowych produktów jednorazowego użytku, byłem zdumiony wiedzą i przygotowaniem młodych ludzi w tym aspekcie. To bardzo budujące i dobrze rokujące na przyszłość. W niedawno przyjętej strategii rozwoju Mikołowa aspekty ekologiczne zostały bardzo mocno podkreślone. Dlatego podwajamy i przyspieszamy nasze starania o „zielone” miasto.

W tym roku wspieramy mieszkańców chcących skorzystać z rządowego programu „Czyste powietrze”. Pozwala on zdobyć naprawdę pokaźne środki (nawet 30 tys. zł) na wymianę źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne czy na termomodernizację. Co istotne, dofinansowanie to można łączyć ze wsparciem miejskim. Zdaję sobie sprawę, że samo wypełnienie wniosku do programu oraz cała procedura ubiegania się o środki są dość złożone, dlatego utworzyliśmy w urzędzie punkt, w którym mieszkańcy mogą uzyskać wsparcie (więcej o programie Czyste Powietrze na stronie 11). Jednocześnie zwiększyliśmy poziomy dopłat miejskich do wymiany pieców i rozszerzyliśmy miejską ofertę dopłat na działania ekologiczne.

Wiosna i początek lata zeszłego roku zwiastowały pogłębiającą się suszę. Na szczęście w późniejszych miesiącach mieliśmy więcej opadów, ale niedobór wody w najcieplejszym okresie roku to poważny problem. W związku z tym wprowadziłem program małej retencji, w ramach którego udzielamy mieszkańcom wsparcia finansowego na przydomowe zbiorniki retencyjne, systemy pozwalające magazynować deszczówkę, oczka wodne itp. Uważam, że tego typu działania najlepiej zaczynać od siebie, dlatego nasze jednostki – Zakład Usług Komunalnych, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz inne – gromadzą deszczówkę i wykorzystują ją np. do podlewania zieleni miejskiej. Podobne działania wprowadzimy w szkołach i przedszkolach.

Rozpoczęła się wiosna, niebawem przestaniemy palić w piecach i kominkach, jednak dobrze wiemy, jak bardzo obniża się jakość powietrza w okresie jesienno-zimowym. W tym roku po raz pierwszy przeprowadziliśmy prewencyjną akcję monitoringu jakości powietrza przy użyciu drona wyposażonego w specjalne czujniki. Dron każdorazowo na obszarze 1km2 miasta badał, czy w emitowanych spalinach nie są przekroczone dopuszczalne stężenia substancji niebezpiecznych dla zdrowia i życia mieszkańców. Ponadto wraz z Katowicami, Siemianowicami Śląskimi oraz partnerami zagranicznymi realizujemy wspólny projekt, którego celem jest podnoszenie świadomości w obszarze czystości powietrza – AWAIR. Jako że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jego jakość, na monitorze w pływalni Aqua Plant – a więc miejscu odwiedzanym przez setki mieszkańców – wyświetlamy aktualne dane dotyczące jakości powietrza. To działanie uwrażliwiające nas na to, czym palimy, ogrzewając nasze domy. Innym bardzo ważnym elementem walki o czyste powietrze jest dekarbonizacja miejskiego zasobu mieszkaniowego. Proces jest stale prowadzony, a w ciągu najbliższych lat chcemy, by z mieszkań miejskich zniknęły piece i by w 100% zasób ten był podłączony do grzewczej sieci miejskiej.

Sporo możemy także wspólnie zdziałać, jeśli chodzi o odpady. Nasze dane wskazują, że ilość tych niesegregowanych wynosi w Mikołowie 9 664,8600Mg, a więc 51,15%. Odpady segregowane to 9 229,2831Mg, czyli 48,85%. Z kolei poziom recyklingu takich frakcji, jak: papier, tworzywa sztuczne, metale i szkło wynosi jedynie 43%. Jestem przekonany, że stać nas na lepsze wyniki i w związku z tym uruchamiam nową kampanię informacyjną, której nadrzędnym celem jest podniesienie świadomości na temat poprawnego segregowania odpadów oraz zwiększenia ilości odpadów segregowanych w ogólnym tonażu wywożonych śmieci. Nowa kampania nosi nazwę „Akcja – Segregacja”. Będziemy edukować poprzez filmy, audycje, plakaty, posty i artykuły. Ze swojej strony do właściwego segregowania odpadów gorąco polecam telefoniczną aplikację Eko-harmonogram. Jest bardzo pomocna, funkcjonalna, przejrzysta i oprócz powiadomień o odbiorze odpadów znajdziemy w niej mnóstwo praktycznych informacji i podpowiedzi.
Cały czas staramy się szukać nowych sposobów na oszczędzanie energii, a także redukcję kosztów jej zużycia. Dlatego szukamy możliwości aplikowania o środki m.in. na panele fotowoltaiczne. Złożyliśmy projekt o dofinansowanie „uzbrojenia” naszych 11 placówek oświatowych (przedszkola i szkoły) w urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Wniosek trafił na listę rezerwową Marszałka, czekamy na rozstrzygnięcie.

Po pięciu udanych edycjach budżetu obywatelskiego w Mikołowie w tym roku planujemy kolejną. Tym razem w nowej odsłonie, bowiem znaną Państwu do tej pory formułę chcemy wzbogacić o „zielony budżet”. Będzie to dodatkowe 200 tys. zł do tradycyjnego miliona z przeznaczeniem właśnie na projekty ekologiczne.

Działań związanych z ochroną środowiska naturalnego prowadzimy w mieście znacznie więcej, lecz nie sposób przedstawić wszystkich w jednym felietonie. Serdecznie zachęcam do śledzenia naszych akcji i bieżących informacji na facebookowym profilu „Dbamy o to, co mamy”. Raz jeszcze dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy na co dzień przykładają wagę do starannej segregacji odpadów, alarmują nas o zauważonych dzikich wysypiskach, a nawet dobrowolnie włączają się w sprzątanie swojej okolicy, dzielnicy. Dzięki takim postawom i wspólnej trosce o miasto na pewno będziemy mogli szybciej osiągnąć nasze cele.

Mateusz Handel
Zastępca Burmistrza Mikołowa

 

KALENDARIUM

NA AFISZU

11.04.2021 plakat1 001 31.03.2021 plakat2 001

 23.03.2021 plakat 00101.04.2021 plakat

18.03.2021 plakat 00123.03.2021 plakat 003

31.03.2021 plakat2 00211.04.2021 plakat1 002

11.04.2021 plakat1 00311.04.2021 plakat1 004

Przewiń na górę