Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

felieton

Pierwszy miesiąc roku to dobry czas, żeby przedstawić plany na kolejnych dwanaście. Cieszymy się, że 2020 jest już za nami, bo pod wieloma względami był to bardzo trudny czas dla wszystkich.

Obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa wpłynęły na wiele sfer naszego życia, dlatego z nadzieją patrzymy na rok 2021.

Budżet rozwoju miasta
W Mikołowie – mimo zmniejszonych wpływów do budżetu z powodu zwolnienia gospodarczego – udało się uniknąć opóźnień i innych problemów związanych z realizacją inwestycji. Kluczowe przedsięwzięcia, jak remonty dróg czy kamienic, przebiegały zgodnie z planem.
Koniec roku to też wzmożone prace nad konstrukcją budżetu na obecny rok zakończone pozytywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej i uchwaleniem przez Radę Miejską. Budżet na 2021 jest zrównoważony, a starannie ograniczane wydatki bieżące pozwolą nam realizować nasze plany i stawiać czoła kolejnym wyzwaniom.
Z pewną dozą optymizmu mogę zaryzykować stwierdzenie, że mamy budżet rozwoju miasta. Obecnie w budżecie, który opiewa na ponad 272 mln zł, 35 mln przeznaczonych jest na inwestycje. Doświadczenie poprzednich lat jednak wskazuje, że kwota na budżet inwestycyjny w ciągu roku rośnie i już teraz przewiduję, że w 2021 na inwestycję ostatecznie wydamy ok. 45 mln zł.
Inne samorządy były zmuszone wstrzymać część inwestycji, a wiele z nich nie miało innego wyjścia, jak zupełnie zrezygnować z inwestowania i przeznaczyć całość budżetów na wydatki bieżące. Pandemia stała się dla nich poważnym problemem. W Mikołowie nadal inwestujemy, nie zwalniamy tempa, a po dobrym – pod względem inwestycyjnym – roku, planujemy w 2021 kończyć najważniejsze inwestycje, a nawet planujemy nowe, ważne i oczekiwane przez mieszkańców przedsięwzięcia.

Co nas czeka?
Najważniejsze inwestycje w tym roku to przede wszystkim kontynuacja tych rozpoczętych w roku poprzednim. Zdecydowanie największym z nich jest budowa Centrum Przesiadkowego w miejscu dotychczasowego dworca autobusowego. Rozmach prowadzonych tam prac możemy podziwiać od kilku miesięcy. Do tej pory zostały zrealizowane budowa łącznika ulic Kolejowa – Waryńskiego oraz parkingu na ok. 200 pojazdów – w tym autobusów – do obsługi CP. Obecnie trwają zaawansowane prace nad drugim etapem inwestycji w ramach, którego trwa przebudowa płyty dworca autobusowego wraz z montażem nowoczesnych wiat przystankowych i systemem monitoringu. Zagospodarowany zostanie teren wokół dworca – pojawią się zieleń i mała architektura.
Czym byłaby zapowiadana rewolucja komunikacyjna bez kompleksowej przebudowy układu drogowego? Już teraz możemy zaobserwować, jak zmieni się skrzyżowanie ulic Prusa – Miarki, wybudowane zostało również rondo turbinowe. Całość inwestycji to koszt ok. 30 mln zł, a pierwsi pasażerowie będą mogli z niego korzystać już latem tego roku. Prowadzimy również zaawansowane rozmowy z PKP na temat poszerzenia wiaduktu.

Inwestujemy w oświatę
Ten rok to także kontynuacja modernizacji naszej bazy oświatowej. W Paniowach prace nad rozbudową Szkoły Podstawowej nr 8 są już bardzo zaawansowane. To trudna inwestycja pod względem logistycznym, bo prace były prowadzone bez zakłócenia zajęć lekcyjnych. W tym przypadku pandemia i zdalne nauczanie pozytywnie wpłynęły na tempo prac budowlanych. To oczekiwana inwestycja nie tylko przez mieszkańców Paniów, ale także innych sołectw. W ramach wartej ok. 9 mln zł inwestycji do istniejącego budynku szkoły od podstaw dobudowane zostanie nowe skrzydło, którego łączna powierzchnia to ponad 1000 m2. Dzięki temu przybędzie 10 nowych sal lekcyjnych, świetlica i kuchnia. Nadbudowane zostanie także piętro istniejącej szkoły. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a na teraz wygląda, że tak będzie, to uczniowie będą mogli się cieszyć w zasadzie nową szkołą od początku roku szkolnego 2021/22.
W centrum trwa budowa Przedszkola nr 11 przy ul. Marii Kownackiej. Budujemy tam „od zera” duży, nowoczesny i – co warto podkreślić – ekologiczny obiekt. Powstaje on w miejsce starego, ciasnego przedszkola. Wprowadzamy szereg praktycznych rozwiązań odpowiadających dzisiejszym potrzebom – oprócz budynku budujemy nowy plac zabaw. Koszt całej inwestycji (z wyposażeniem) to ok. 8 mln zł. Szczególnie jestem zadowolony z „zielonych” rozwiązań jakie planujemy zastosować w nowym budynku. Po zakończeniu budowy oddamy do użytku miejsce dla 7 oddziałów przedszkolnych, czyli w sumie 175 dzieci.
W tym roku planujemy także rozpocząć prace nad budową zupełnie nowego przedszkola w Borowej Wsi. W poprzedniej kadencji zakupiliśmy idealną działkę zlokalizowaną w pobliżu szkoły podstawowej, następnie przystąpiliśmy do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, równolegle trwały prace projektowe, tak aby można rozpocząć prace budowlane i w 2022 roku oddać zupełnie nowy obiekt przedszkolny.

Umiemy pozyskiwać środki
Niezwykle istotną kwestią dla wszystkich samorządów jest pozyskiwanie środków zewnętrznych. Nie inaczej sprawy mają się w Mikołowie. Choć – szczególnie po pandemii – konkurencja jest spora, a pozyskiwanie dofinansowań pracochłonne i coraz bardziej skomplikowane, to Mikołów może pochwalić się sukcesami na tym polu.
W 2020 roku pozyskaliśmy ponad 20 mln zł na inwestycje i inne projekty z różnych źródeł. Bardzo dobrym przykładem ważnych inwestycji realizowanych przy udziale środków zewnętrznych jest warta 20 mln zł kompleksowa, społeczno-infrastrukturalna rewitalizacja zdegradowanego obszaru w centrum. Główne założenia tego projektu to generalny remont kamienic wraz z oficynami i podwórzem zlokalizowanych w reprezentacyjnej części centrum miasta przy ulicach Jana Pawła II 2, 4, 6, Rynek 2, św. Wojciecha 14.
Przy Jana Pawła II 4 znajduje się Centrum Aktywności Społecznej będące siedzibą szeregu organizacji pozarządowych. Dzięki projektowi w budynkach udostępnimy m. in. przestrzenie do co-workingu, przedsiębiorców, spotkań międzypokoleniowych czy bistro prowadzonego przez podmiot ekonomii społecznej.
Będzie to nowe centrotwórcze miejsce na mapie Mikołowa. Wiążę bardzo duże nadzieje z tą inwestycją, ale patrząc na rezultaty już zakończonych prac budowlanych i od lat podziwiając energię i pomysłowość mikołowskich organizacji pozarządowych, mam pewność, że ten projekt odmieni Mikołów i ożywi centrum.

Dbamy o to, co mamy
W naszym mieście od lat kładziemy duży nacisk na estetykę przestrzeni, zieleń i rekreację. Wedle zasady, że dobrze żyje się w ładnym, zadbanym, zielonym mieście kontynuujemy działania polegające na tworzeniu nowych miejsc do rekreacji i nowych przestrzeni zielonych w Mikołowie. Rok 2021 będzie czasem zmiany naszej przestrzeni publicznej na bardziej nowoczesną, bardziej przejrzystą i po prostu bardziej estetyczną.
Wszystko to za sprawą dwóch bardzo ważnych elementów – wchodzącej niebawem w życie uchwały reklamowej, która wreszcie zrobi porządek ze szpecącymi przestrzeń publiczną byle jakimi i paskudnymi reklamami oraz wprowadzeniem Systemu Identyfikacji Miejskiej. Efekt tych działań będzie w tym roku coraz bardziej widoczny.

Zdrowie i rekreacja
W ramach tworzenia nowych terenów do rekreacji i spędzania wolnego czasu w tym roku planujemy wybudować skatepark, rozbudowywać ścieżki rowerowe i oddać do użytku oba moduły tężni solankowej na Małych Plantach. Szczególnie ten ostatni projekt jest oczekiwany przez mieszkańców. Właśnie z tego powodu zdecydowaliśmy się rozszerzyć pierwotny projekt i za 2 mln zł wybudować porządny obiekt, który już od tej wiosny będzie służył mikołowianom przez kolejne lata. Stanie się miejscem międzypokoleniowych spotkań oraz oazą spokoju i relaksu w centrum miasta.

Zgodnie ze strategią
Liczę, że rok 2021 dla samorządów, a w szczególności dla Mikołowa będzie bardziej łaskawy. Pozwoli nam się skupić na naszych priorytetach wynikających z naszej nowej Strategii Rozwoju Gminy, czyli proekologicznych działaniach i dążeniach do stworzenia z Mikołowa zielonego ekomiasta. Przede wszystkim chcielibyśmy skoncentrować swoje działania na walce z niską emisją, uporządkowaniem kwestii śmieci i sukcesywnym zmniejszaniu ich ilości, zwiększeniem poziomu recyklingu, dekarbonizacją i oszczędzaniem wody. Niech ten rok przywróci nam także to, za czym w 2020 roku najbardziej tęskniliśmy – wydarzenia sportowe i kulturalne.
Mam wielką nadzieję, że rok 2021 będzie spokojnym i dobrym czasem dla dalszego rozwoju naszego Mikołowa.

Mateusz Handel
I zastępca burmistrza Mikołowa

 

KALENDARIUM

NA AFISZU

21.01.2021 plakat 06.01.2021 plakat

 30.12.2020 plakat 00112.01.2021 plakat

02.01.2021 plakat 00212.01.2021 plakat1 001

10.12.2020 plakat 00216.01.2021 plakat

23.11.2020 plakat 00109.11.2020 plakat 001

Przewiń na górę