Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

felieton

Wielkie plany i budżetowe kalkulacje są bez wątpienia ważnym wyznacznikiem jakości zarządzania miastem.

Na co dzień ich jednak nie widzimy. To, czy miasto jest ładne i przyjazne, oceniamy przez pryzmat tego, co nas otacza, tego, co codziennie widzimy, wychodząc z bloku czy domu, co każdego dnia mijamy w drodze do pracy czy szkoły. Jednym z naszych priorytetów na obecną kadencję jest zadbanie i uporządkowanie przestrzeni publicznej w Mikołowie. W tym ważnym temacie już wiele zrobiliśmy, ale jeszcze więcej pracy przed nami.
Od jakiegoś czasu Mikołów promowany jest jako Ogród Życia. To hasło oddające ducha naszego miasta, ale także poważne zobowiązanie. Chcemy, aby Mikołów – jak piękny ogród – był zadbany, zachęcający, czysty, spójny, cieszący oko. Miejscem, gdzie mieszkańcy czują się swobodnie i są z niego dumni, a przyjezdni są oczarowani i widzą pozytywną różnicę w porównaniu ze swoimi miastami.

Europa Zachodnia, a my…
Gdy wyjeżdżamy zwiedzać miasta i miasteczka Europy Zachodniej, czujemy, że obok pięknej architektury i zachwycających zabytków te miasta jednak różnią się od większości miast w naszym kraju. Mimo tego, że nasze zabytki czy architektura nie ustępują w najmniejszej mierze tym europejskim, to jednak w większości polskich miast ten efekt psuje bylejakość, tandeta i ciche przyzwolenie na bałagan przestrzenny. Mikołów chcemy zmieniać na wzór miast europejskich, bo na razie na próżno szukać w Polsce – nad czym bardzo ubolewam – dobrych praktyk i przykładów na uporządkowaną i spójną przestrzeń publiczną.

Pionierskie rozwiązania
Planując gruntowne zmiany mające na celu polepszenie jakości przestrzeni publicznej w Mikołowie, wyodrębniliśmy kilka obszarów, na których skupimy swoją aktywność w najbliższych latach. Poza tym, co już się dzieje na szeroką skalę, czyli zadbaniem o miejską zieleń, tworzeniem nowych, zielonych przestrzeni publicznych i programów termomodernizacji budynków mieszkalnych, skupimy się na wprowadzeniu uchwały krajobrazowej i stworzeniu systemu identyfikacji miejskiej.

Miasto bez brzydkich reklam
Uchwała krajobrazowa ma szansę stać się lekarstwem na brzydkie, szpecące przestrzeń publiczną reklamy i szyldy. Te wszystkie elementy nie są dobrą wizytówką naszego miasta. Smutne jest to, że z czasem przestajemy je nawet zauważać. Wystarczy chociażby nieco podnieść głowę, spacerując z placu 750-lecia w kierunku ulicy Młyńskiej, aby zobaczyć, jak wiele jest do zrobienia, by uporządkować przestrzeń z hałaśliwych reklam. Podobnie jest na naszych drogach – wszechobecne billboardy, lawety i tablice reklamowe zaśmiecają nasze miasto. Można i trzeba to uporządkować; choć wiem, że pomysły na zmianę tego stanu rzeczy mogą często wydawać się radykalne i niepopularne, jestem przekonany (bo takie sygnały od mieszkańców otrzymuję niemal codziennie), że zrobienie wreszcie z tym porządku jest oczekiwane i pożądane przez zdecydowaną większość mikołowian.
Projekt uchwały reklamowej mamy już gotowy. Określa on, jakie szyldy i reklamy są dozwolone w Mikołowie. Określa między innymi ich wielkość, materiały, z jakich mogą być wykonane oraz ich zagęszczenie. Wskazuje miejsca, gdzie są dozwolone i określa przestrzenie wolne od jakiejkolwiek reklamy. Przekazaliśmy nasz projekt do uzgodnień z organami nadzorującymi i liczę, że po pozytywnej ocenie będę mógł go już niebawem Państwu przedstawić w szczegółach.
Niewiele jest dobrych przykładów skutecznego wdrożenia uchwały krajobrazowej w Polsce. Chcemy być pionierami i jednym z pierwszych miast na Śląsku, które podejmie uchwałę porządkującą ład przestrzenny.

SIM wprowadzi porządek
Innym elementem obok uchwały reklamowej jest wprowadzenie Systemu Identyfikacji Miejskiej, czyli oznaczeń, których podstawowym celem jest dostarczanie wszechstronnych informacji o obiektach w mieście. Takim obiektem może być np. budynek czy inna ważna część miasta, ale również ciąg komunikacyjny (np. ulica, plac). Całość ma wizualnie bazować na kolorach wynikających z naszego logo, ma być estetyczna, czytelna i spójna.
Chciałbym, aby naszym Systemem Identyfikacji Miejskiej było objętych możliwie jak najwięcej elementów. Od ławek, koszy na śmieci, stojaków rowerowych po tabliczki z nazwami ulic, numerami domów i słupami informacyjnymi. Kolejnym krokiem będzie dostosowanie do systemu wiat przystankowych, ale to przedsięwzięcie chcemy realizować we współpracy z Metropolią.
Pragniemy także przekonać inne instytucje zarządzające miejską przestrzenią (spółdzielnie mieszkaniowe, starostwo powiatowe) do dostosowania zapisów mikołowskiego SIM-u tak, aby wszystkie miejsca w Mikołowie (niezależnie od tego, kto jest za nie odpowiedzialny) były spójne i ładne.
Dobra zieleń, atrakcyjne i przyjazne przestrzenie publiczne, śródmieście z eleganckimi szyldami, mała architektura dobrej jakości, czytelnie i spójnie oznakowane ulice i budynki, miasto wolne od szpecących reklam złej jakości oraz zniszczonych i brzydkich bannerów reklamowych – tak chciałbym widzieć nasze miasto za kilka lat. Wierzę, że po zrealizowaniu naszych planów tak się właśnie stanie, a Mikołów będzie brany w naszej Metropolii za przykład skutecznego uporządkowania przestrzeni publicznej i przywrócenia miastu jego niepodważalnego uroku.

Zastępca Burmistrza Mikołowa
Mateusz Handel

 

KALENDARIUM

NA AFISZU

30.05.2019 plakat 00109.06.2019 plakat2 001 

 16.06.2019 plakat 00116.06.2019 plakat 002

04.06.2019 plakty 0213.06.2019 plakat 01

16.06.2019 plakat 00316.06.2019 plakat 004

17.06.2019 plakat116.06.2019 plakat 005

Przewiń na górę