Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

burmistrz

W maju ruszył przegłosowany na kwietniowej sesji Rady Miasta program „Mikołów – dla Seniorów”.

W ramach tego przedsięwzięcia realizujemy i planujemy działania na rzecz seniorów, w które włączają się zarówno jednostki miejskie, jak i organizacje pozarządowe.
Jedną w pierwszych akcji w ramach programu jest „FitSenior” – bezpłatne zajęcia sportowe obejmujące ciekawe formy aktywności fizycznej. Od wieków wiadomo, że aktywność fizyczna sprzyja utrzymaniu i zachowaniu zdrowia, jest ona niezbędna w każdym wieku.
W akcję włączył się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, proponując cotygodniowe zajęcia z gimnastyki ogólnokondycyjnej, które odbywają się w środy w hali przy ul. Bandurskiego 1. Ćwiczenia prowadzone są przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, w spokojnym tempie, dlatego bardzo zachęcam do korzystania z tych zajęć.
Golf Park Mikołów również włączył się do akcji, oferując bezpłatne lekcje gry w golfa dla seniorów, zapewniając trenera, sprzęt i pełny dostęp do pola golfowego. Seniorzy ćwiczą grę w każdy wtorek, a liczba zainteresowanych na każdych kolejnych zajęciach rośnie. Oprócz ciekawie prowadzonego i dostosowanego do potrzeb starszych osób szkolenia można korzystać z obcowania z pięknem mikołowskiej przyrody.
Z ciekawą propozycją dla seniorów wystąpiła fundacja O’Rety Team, która zaproponowała organizowanie wycieczek rowerowych „SeniO’Rety”. Pierwsza odbyła się 24 maja – grupa wyruszyła spod Domku Harcerskiego na Starganiec. Na uczestników wycieczki czekały chłodne napoje i słodki poczęstunek. Uczestnicy otrzymali również odblaski z logo miasta. Rowerzystom towarzyszył oficer rowerowy, osoba odpowiedzialna w mieście za kształt infrastruktury rowerowej. W czerwcu fundacja zaprasza seniorów, by wspólnie na rowerach podziwiać „Piękno Doliny Jamny”. Wyruszą 28 czerwca o 10.00 – tym razem zbiórka odbędzie się na Rynku.
Bardzo aktywny w realizowaniu zajęć i atrakcji dla seniorów jest Miejski Dom Kultury. Jego dyrekcja i pracownicy zawsze z życzliwością i zaangażowaniem realizują inicjatywy skierowane dla starszych mieszkańców. MDK od kilku lat współorganizuje Dzień Seniora, użycza pomieszczeń klubowi i Radzie Seniorów, a od kilku miesięcy zaprasza miłośników tańca i dobrej zabawy – organizując cieszące się ogromną popularnością „Dancingi dla Seniora”. Jego czwarta edycja rozpocznie się 15 czerwca o godz. 17.00.
W tym samym dniu w godzinach od 10.00 do 14.00 w MDK będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Po raz pierwszy organizujemy „SENIORmanię” – Mikołowski Przegląd Twórczości Senioralnej. To przegląd talentów i umiejętności „wcześniej urodzonych” mieszkańców naszego miasta i okazja do świetnej zabawy – bo niebywałego poczucia humoru seniorom odmówić nie można. Zaprosiliśmy również organizacje i zespoły z sąsiednich miast. „Seniorzy z zameczku w Leszczynach” przygotowali dla swych mikołowskich rówieśników kabaretowy pokaz „Rewia Gwiazd”, podczas którego zobaczymy parodię bijącego rekordy popularności Sławomira czy Małgorzaty Ostrowskiej. Podczas SENIORmanii będziemy mogli wysłuchać występów zespołów wokalnych, posłuchać poezji, zobaczyć pokazy tańca, wystawę prac malarskich czy fotografii.
Około godz. 13.00 nastąpi uroczysta inauguracja mikołowskiej edycji „Karty Seniora”.
Jest to projekt o zasięgu ogólnopolskim – do którego przystąpiliśmy za zgodą Rady Miasta – realizowany przez krakowskie stowarzyszenie „MANKO”. Karta obowiązuje obecnie w ponad 80 miastach i gminach w całym kraju, także w wielu miastach śląskiej aglomeracji, korzysta z niej już ponad 150 tys. seniorów, zniżki oferuje ponad 1200 firm i instytucji, w tym uzdrowiska czy ośrodki rehabilitacyjne, instytucje kultury itp.
Karta przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 60. rok życia. Jej wydawaniem zajmować się będzie Mikołowska Rada Seniorów podczas swoich cotygodniowych dyżurów (poniedziałek od godz. 10.00 do 12.00 w sali 21 MDK). Dzięki temu mikołowscy seniorzy będą mogli wyrobić kartę na miejscu, od ręki, bez ponoszenia kosztów.
Zapraszam wszystkie mikołowskie firmy, które będą chciały przystąpić do programu. Firmy, które przystępują do Karty Seniora, zyskują większą rozpoznawalność wśród tej grupy wiekowej klientów, a wysokość udzielanych rabatów czy zniżek jest dobrowolna.
W związku z sugestiami, by zajęcia dla seniorów mogły odbywać się nie tylko w centrum miasta, w najbliższym czasie, po nawiązaniu współpracy z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się działalnością na rzecz osób starszych, przedstawimy Państwu ofertę zajęć dla seniorów, które odbywać się będą w poszczególnych sołectwach.
We wrześniu zapraszam na cykl spotkań realizowanych wraz z Komendą Powiatową Policji w ramach projektu „Bezpieczny Senior”, podczas których dowiecie się Państwo, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, jak nie dać się oszukać. Będą mogli nauczyć się Państwo udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy podstaw samoobrony.
Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w zajęciach i wydarzeniach realizowanych w ramach programu „Mikołów dla Seniorów”, bo to miasto zmienia się i rozwija również dla Was, kochani Seniorzy.

Burmistrz Mikołowa
Stanisław Piechula

Polecamy w najnowszym numerze - pozostałe artykuły

KALENDARIUM

NA AFISZU

06.06.2018 plakat 00217.06.2018 plakat2 001 

16.06.2018 plakat 002 17.06.2018 plakat2 002

19.06.2018 plakat 00216.06.2018 plakat 003

 17.06.2018 plakat2 00317.06.2018 plakat2 004

14.06.2018 plakat 00419.06.2018 plakat 003

09.06.2018 plakat 00317.06.2018 plakat2 006

Przewiń na górę