Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Artykuły

Drodzy Mikołowianie

felieton

Przekazujemy do użytku centrum przesiadkowe. Inwestycję, którą wszyscy bardzo dobrze znamy - nie tylko z łamów Gazety, ale i z własnych doświadczeń.

Przekazujemy do użytku centrum przesiadkowe. Inwestycję, którą wszyscy bardzo dobrze znamy – nie tylko z łamów Gazety, ale i z własnych doświadczeń, bo z pewnością każdy z nas musiał w ostatnich miesiącach odstać parę minut przed tymczasową sygnalizacją świetlną w centrum miasta. I tu od razu dobra wiadomość – sygnalizacji już nie ma, ruch odbywa się płynnie po nowych, równych jezdniach. Ale po kolei.

Fizycznie inwestycja rozpoczęła się w 2019 roku. Tak naprawdę jednak dużo wcześniej – potrzebne bowiem było sporządzenie obszernej dokumentacji projektowej, uzgodnień branżowych, wszystkich decyzji, zgód i pozwoleń, by można było ogłosić i przeprowadzić przetarg. Realizacja tak szeroko zakrojonego przedsięwzięcia zlokalizowanego dokładnie w centrum miasta implikuje oczywiście komplikacje i uciążliwości. Aby je zminimalizować i nie doprowadzić do komunikacyjnego paraliżu centrum, postanowiliśmy podzielić zadanie na etapy.

Etap I
Pierwszym była budowa łącznika pomiędzy ul. Waryńskiego i Kolejową. Powstał nowy odcinek drogowy o długości 470 metrów. Dzięki niemu Reta jest lepiej skomunikowana z centrum, droga odbiera także część ruchu z ulicy Prusa. Łącznik jest oczywiście skanalizowany, po obu stronach biegną chodniki, jest ścieżka rowerowa, ławki. Całość oświetlona w technologii led. Przy łączniku wybudowaliśmy parking dla samochodów osobowych, autobusów i jednośladów. Może on pomieścić około 200 pojazdów i będzie służył do obsługi centrum przesiadkowego (więcej o specjalnej aplikacji parkingowej na stronie 11). Koszt budowy I etapu to ok. 7 mln zł.

Etap II
W drugim etapie prace skoncentrowane były na realizacji nowej płyty dworca autobusowego wraz z peronami. Te ostatnie są dużo większe i znacznie bardziej komfortowe od swoich poprzedników. Wyposażone są między innymi w interaktywne 55-calowe dotykowe ekrany LCD z rozdzielczością full HD i interfejsem umożliwiającym na przykład planowanie podróży, hotspot wi-fi, gniazda USB z możliwością ładowania urządzeń mobilnych. Dworzec posiada także systemem dynamicznej informacji pasażerskiej, który dokładnie poinformuje podróżnych o godzinie przyjazdu oczekiwanego autobusu. Zimą będzie można komfortowo oczekiwać na autobus korzystając z podgrzewanych ławek i przysiadek zamontowanych wewnątrz wiat. Całość zasilana jest elektrycznie w sposób hybrydowy. Poza tradycyjnym podłączeniem do sieci elektrycznej na dachu wiat zamontowane są panele fotowoltaiczne. Dzięki temu w okresie letnim wiaty mogą być autonomiczne pod względem zasilania. Dodatkowo cały teren dworca objęty jest monitoringiem wizyjnym – w sumie 58 kamer. W bezpośrednim sąsiedztwie wiat przystankowych zlokalizowane są interaktywne panele (kioski) internetowe. To estetycznie wyglądające panele dotykowe z dostępem do internetu, na których użytkownicy centrum będą mieli możliwość sprawdzenia najważniejszych informacji o mieście (dane teleadresowe, interaktywna mapa miasta itp.) czy innych informacji. Dostępne są miejsca postojowe dla rowerów, taxi, kiss&ride oraz ścieżki rowerowe, a także układ chodników umożliwiający sprawną i bezpieczną komunikację wewnątrz dworca.

Nowy układ drogowy
Końcówka ubiegłego roku i 2021 to gruntowna przebudowa układu drogowego centrum miasta. U zbiegu ulic Prusa i Miarki powstało duże rondo turbinowe, kolejne u zbiegu ulic Prusa i Kolejowej do 4 pasów poszerzono odcinek jezdni Prusa. Wszystko po to, by centrum miasta się nie korkowało i by przejazd był jak najbardziej płynny. Myślę, że w tym miejscu mogę uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć, że od kilkudziesięciu miesięcy prowadzimy z PKP rozmowy na temat przebudowy wiaduktu kolejowego nad ulicą Prusa. Ma on zostać znacząco poszerzony. Rozmowy są bardzo zaawansowane, według wspólnych ustaleń inwestycja powinna rozpocząć się w tym roku.
Teren wokół dworca niebawem zostanie na nowo zagospodarowany. Pojawi się mała architektura, a Zakład Usług Komunalnych zrealizuje nasadzenia zieleni.

Wielopodmiotowość
Na uwagę zasługuje fakt, jak wiele różnych podmiotów włączonych było w to zadanie. Niełatwe było ich skoordynowanie, szczególnie, kiedy doszły komplikacje wywołane pandemią. Sądzę jednak, że ze wszystkiego wyszliśmy obronną ręką. Główne wyzwanie stanowiło pogodzenie sztywnych terminów umownych związanych przede wszystkim z dofinansowaniami, biurokracją, z którą borykać muszą się zarówno JST, jak i organy administracji rządowej. W przypadku tej inwestycji zaangażowane zostały wszystkie szczeble JST (Gmina, Powiat, Województwo), a także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, jako wyjątkowy organ samorządowy powołany ustawą. Do tego dochodzi urząd wojewódzki (Fundusz Dróg Samorządowych) oraz szczebel rządowy, czyli ministerstwo. Jeżeli dodamy spółki Skarbu Państwa, otrzymamy prawdziwą mozaikę instytucji, co pokazuje skalę wyzwania organizacyjnego, któremu gmina jako lider przedsięwzięcia musi sprostać.

Dofinansowanie
Kolejna istotna kwestia to dofinansowanie. Zawsze, a szczególnie przy inwestycjach tego kalibru, szczegółowo analizujemy, z jakich źródeł możemy otrzymać dofinansowanie, by odciążyć miejski budżet i by stać nas było na kolejne inwestycje dla Państwa.
Jeszcze w 2017 roku złożony został wniosek do Urzędu Marszałkowskiego na dofinansowanie inwestycji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Umowa została podpisana w 2018 roku. Otrzymanie tego wsparcia było kluczowe (ponad 11 mln zł).
Uzyskaliśmy również dopłatę z Budżetu Państwa, konkretnie z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Kolejnym partnerem współfinansującym zadanie była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, a środki pochodziły z Funduszu Solidarności. Jednym z jego celów jest wspieranie finansowe inwestycji oddziałujących na obszar całej Metropolii.
Przy budowie centrum przesiadkowego napotykaliśmy również problemy. Oczywiście nie zakładaliśmy a priori, że tak potężne i ważne dla miasta zadanie od A do Z pójdzie jak z płatka. Staraliśmy się antycypować przeciwności, by być do nich przygotowanym i móc działać elastycznie. Dziś mogę powiedzieć, że w dużym stopniu nam się to udało. Zdarzyły się rzeczy, które przewidzieć było trudno, np. niewybuch z czasu II wojny światowej, katastrofalny stan niektórych nienależących do nas studzienek teletechnicznych, których wyremontowanie okazało się konieczne i co wstrzymywało inne prace, piaskowiec, na który pracownicy natrafili przy przewiercie i który wydłużył nieco prowadzone roboty, czy też opóźniający się import ładowarki samochodów elektrycznych. Wszystkie te sprawy zostały jednak rozwiązane po naszej myśli.
Niebawem czeka nas kolejny etap prac związanych z układem drogowym centrum miasta i poprawą płynności ruchu – czyli budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Rybnicka – Wyzwolenia oraz prace związane z modernizacją wiaduktu PKP.
Według założeń z nowego Centrum Przesiadkowego będzie korzystać 120 tysięcy osób rocznie i będzie ono służyć nie tylko mikołowianom, ale także mieszkańcom całego naszego powiatu. Koszt ogółu robót to około 30 mln zł. Mamy nadzieję, że odczują Państwo mocną zmianę w komforcie podróżowania z i do Mikołowa.

Mateusz Handel
Zastępca Burmistrza Mikołowa

 

KALENDARIUM

NA AFISZU

02.08.2021 plakat2 01 04.072021 plakat2 01

 02.08.2021 plakat2 0202.08.2021 plakat2 03

02.08.2021 plakat2 0420.06.2021 plakat2 002

09.06.2021 plakat225.07.2021 1 005

21.06.2021 plakat125.07.2021 1 006

Przewiń na górę