Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Artykuły

Drodzy Mikołowianie

burmistrz

Od pierwszego dnia, kiedy powierzyliście mi Państwo misję zarządzania naszym miastem, staram się jak najbardziej wsłuchiwać w Państwa głosy i uwagi, korzystać z Państwa sugestii oraz rad.

Są one dla mnie niezwykle istotne, a częste bezpośrednie rozmowy z Państwem są dla mnie inspiracją do kolejnych działań. Grupą mieszkańców, której dobro szczególnie leży mi na sercu, są nasi mikołowscy seniorzy. Staram się, by kolejne podejmowane w Mikołowie przedsięwzięcia skierowane do mieszkańców 60+ dawały naszym Seniorom świadomość, jak ważną część lokalnej społeczności stanowią.
Dlatego w kilku zdaniach chciałbym podsumować aktualne działania skierowane do starszych mieszkańców naszego miasta:

W minionym roku świętowaliśmy po raz trzeci Mikołowski Dzień Seniora. Wydarzenie to ewoluuje z edycji na edycję, zdobywając coraz liczniejsze grono sympatyków i poszerzając swoją formułę. To nie tylko okazja do spotkania, wspólnej zabawy i relaksu, zapomnienia o troskach codzienności. To także możliwość poszerzenia swojej wiedzy, bezpośrednich rozmów z ekspertami z dziedzin najbliższych seniorom, takich jak zdrowie, bezpieczeństwo, wsparcie instytucji samorządowych i państwowych, uzyskanie informacji o organizacjach działających na ich rzecz w naszym mieście.

W październiku 2017 roku została powołana Rada Seniorów w Mikołowie. Proces jej tworzenia był rozłożony na kilka miesięcy, począwszy od konsultacji społecznych, rozmów z organizacjami senioralnymi i wypracowanie treści statutu po organizację wyborów 11 członków Rady spośród zgłoszonych kandydatur.
Rada Seniorów jest ciałem doradczym, konsultacyjnym i inicjatywnym. W jej skład wchodzą przedstawiciele organizacji senioralnych, organizacji pozarządowych, Uniwersytetu III Wieku, a także osoby niezrzeszone, chcące działać na rzecz mikołowskich seniorów. Ich głos, sugestie, rozmowy na temat potrzeb osób starszych są dla mnie nieocenionym źródłem wiedzy. Radę Seniorów w Mikołowie tworzy grono pełne zaangażowania, energii i pomysłów, udzielające się na różnych płaszczyznach aktywności społecznej. To osoby bezinteresownie poświęcające swój czas, pełniący swoją funkcję społecznie.

Oficjalna inauguracja programu, który realizujemy od października ubiegłego roku w naszym mieście, nastąpiła podczas III Mikołowskiego Dnia Seniora. „Koperta życia” to akcja, do której przystąpienia zachęcają lekarze i pracownicy pogotowia ratunkowego. Skierowana jest przede wszystkim do osób starszych, samotnych. Polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych. Pakiet z tymi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne.
Koperty życia można odebrać na terenie Mikołowa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Miejskim Domu Kultury, Bibliotece, w biurze podawczym Urzędu Miasta. Zaprosiliśmy również do współpracy Sołtysów oraz Radnych Rady Miasta, by koperta była łatwo dostępna w każdym sołectwie i dzielnicy.

Dancingi dla Seniorów – to nowa inicjatywa realizowana na prośbę mikołowskich seniorów. Co miesiąc (oprócz marca) seniorzy mogą spotkać się i pobawić na wieczorku tanecznym w Miejskim Domu Kultury. Ze względu na duże zainteresowanie i ograniczoną ilość miejsc bezpłatne wejściówki każdorazowo będą do odbioru na dwa tygodnie przed dancingiem na portierni Domu Kultury. Terminy najbliższych wieczorków tanecznych podane będą na plakatach informacyjnych i gablocie MDK.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął właśnie realizację niezwykle ważnego dla wielu seniorów i ich rodzin projektu „Postaw na Rodzinę”. Ma on na celu wsparcie działań na rzecz rozwoju usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych, które polegają na poradnictwie, sfinansowaniu usługi asystenckiej lub opiekuńczej w celu umożliwienia opiekunom np. niesamodzielnych osób starszych podjęcia aktywności społecznej, zawodowej lub edukacyjnej.

W najbliższych miesiącach w naszym mieście wystartuje program o (roboczej póki co) nazwie „Mikołów dla Seniorów”, a obejmie między innymi przystąpienie naszego miasta do „Karty Seniora”. Karta skierowana jest do osób powyżej 60-tego roku życia i upoważnia do zniżek w ponad 1100 punktach w całej Polsce. Są to między innymi sanatoria i uzdrowiska, kawiarnie, restauracje, hotele, instytucje kultury oraz wiele punktów usługowych.
We wspomnianym wyżej programie zawarty również będzie Fundusz Senioralny, umożliwiający w ramach określonej w programie puli środków na dofinansowanie (do wysokości 500 zł) inicjatyw aktywizujących i integrujących mikołowskich seniorów. Chcemy zawrzeć w naszym programie także „Informator Mikołowskiego Seniora” - bezpłatną broszurkę (wydawaną co miesiąc albo raz na kwartał), w której seniorzy znajdą aktualne informacje na temat wydarzeń kulturalnych, sportowych, spotkaniach, wykładach itp. skierowanych do osób starszych (i nie tylko) na terenie naszego miasta.

Aby ułatwić osobom starszym lub z niepełnosprawnością poruszanie się po Mikołowie, staramy się w miarę możliwości na bieżąco diagnozować i stopniowo niwelować problemy barier architektonicznych. Zagadnienie to jest czasochłonne, kosztowne i wieloetapowe, ale pierwsze działania zostały już podjęte i mam nadzieję, że z czasem Mikołów stanie się miastem jak najbardziej przyjaznym takim ludziom.

Z pracownikami Urzędu będziemy starali się pozyskać również środki zewnętrzne na remont i lepsze dostosowanie do potrzeb seniorów Dziennego Domu Pomocy, a także środki na stworzenie Mikołowskiego Klubu Seniora. Klub Seniora będzie ogólnodostępnym miejscem dla starszych mieszkańców naszego miasta, sposobem na spędzenie wolnego czasu, gdzie będą organizowane między innymi zajęcia z zakresu bezpieczeństwa, sportowo-rekreacyjne oraz dotyczące profilaktyki zdrowotnej.

Burmistrz Mikołowa
Stanisław Piechula

szanowni022018

 

Polecamy w najnowszym numerze - pozostałe artykuły

KALENDARIUM

NA AFISZU

29.01.2018 plakat 00229.01.2018 plakat1 001 

16.02.2018 plakat 001 12.02.2018 plakat 001

16.02.2018 plakat 00221.02.2018 plakat

 07.02.2018 plakat27.01.2018 plakat 003

23.02.2018 plakat12.02.2018 plakat 002

27.01.2018 plakat 004plakat 24.02 fraktal

Przewiń na górę