Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

Mikołów to wspaniałe miasto. Posiada swój niepowtarzalny klimat, bogatą historię, prawie 800-letnią tradycję i zaangażowanych w sprawy miasta mieszkańców – co można zauważyć w tej kadencji.

To nasz wspólny dom, dlatego zależy mi na tym, by każdy czuł się w tym domu jak najbardziej komfortowo.
Chciałbym, by Mikołów był dla mieszkańców i gości miastem przyjaznym, otwartym, nowoczesnym. Miejscem, w którym każdy może czuć się w pełni częścią lokalnej społeczności i całkowicie się z tą społecznością utożsamiać.
Obok działań skierowanych między innymi do seniorów chciałbym zintensyfikować aktywność mikołowskiego samorządu w kierunku osób z niepełnosprawnościami. Szacuje się, że mieszkańców posiadających orzeczenie o niepełnosprawności jest w samym Mikołowie około trzech tysięcy.
Niezmiernie się cieszę, że w ostatnim czasie nasz zespół zasiliła osoba, która dzięki swojemu zaangażowaniu i bogatemu doświadczeniu zawodowemu pozwoli nam pochylić się szczególnie nad potrzebami niepełnosprawnych mieszkańców Mikołowa.
Pan Rafał Kwapuliński, doradca Burmistrza do spraw osób z niepełnosprawnościami, działa w środowisku osób niepełnosprawnych od 2002 roku. Obecnie udziela się w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, prowadząc jej mikołowskie biuro na osiedlu Grunwaldzkim 10. Biuro FAR stanowi punkt informacyjno-konsultacyjny dla osób z niepełnosprawnościami, ale jego głównym zadaniem jest prowadzenie projektów aktywizacji społecznej oraz zawodowej finansowanych ze środków UE i PFRON. Pełni funkcję Trenera Pracy i Doradcy Zawodowego, a także jest wykwalifikowanym instruktorem sportu osób niepełnosprawnych dla podopiecznych Fundacji, Ośrodka w Borowej Wsi oraz Startu Katowice. Pięć lat temu założył w Mikołowie Integracyjny Klub Sportowy Jeźdźcy dla niepełnosprawnych graczy w rugby na wózkach i Boccii (obie to dyscypliny paraolimpijskie). Klub prowadzi pokazy szkoleniowe dla nastolatków ukazujące skutki wypadków, realizując tym samym prozdrowotną profilaktykę, prowadząc akcje uświadamiającą młode pokolenie i działania edukacyjne. Organizuje obozy z aktywną rehabilitacją, warsztaty aktywizacji zawodowej, a także wiele imprez krajowych i międzynarodowych dla osób niepełnosprawnych (m.in. Riders Cup).
Zdaję sobie sprawę, że w temacie działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami mamy spore, wieloletnie zaległości, które chcemy i musimy nadrobić. Zrobiliśmy pierwszy krok, by uczynić z Mikołowa miasto przyjazne osobom niepełnosprawnym. Wszystkie działania wymagają czasu i dobrego przygotowania, a także zaangażowania zespołu pracowników, dlatego prosimy o cierpliwość i wsparcie. Doradca podchodzi do każdego zgłaszanego problemu indywidualnie i angażuje się w zgłaszane przez mieszkańców problemy, starając się pomóc w jak najszerszym zakresie. Liczymy na Państwa opinie i sugestie, które pozwolą nam w tym, a także w wielu innych aspektach zmienić oblicze Mikołowa.

W Polsce w dalszym ciągu daleko nam do standardów panujących w krajach Europy Zachodniej. Samorządy gminne w wielu przypadkach nie zdają sobie sprawy ze skali problemów, z jakimi osobom niepełnosprawnym przychodzi się zmierzyć. Grupa ta musi radzić sobie nie tylko z nieprzystosowaniem przestrzeni publicznej, niejednokrotnie przychodzi im mierzyć się z barierami mentalnymi i stereotypami. Niestety, ciągle jeszcze spotykają się z dyskryminacją na wielu płaszczyznach życia społecznego i zawodowego. Zdając sobie sprawę z tego, jak istotny i ważny jest dialog pomiędzy mieszkańcami a urzędem, staramy się rozmawiać i komunikować z mieszkańcami, korzystając z wszelkich dostępnych kanałów komunikacyjnych i otwierając się na potrzeby mieszkańców, wszystkich - bez wyjątku. Staramy się pomagać i interweniować na miarę naszych możliwości – prawnych i finansowych, wspieramy osoby potrzebujące wsparcia.
Chcemy zmierzyć się z sytuacją zastaną w naszym mieście. Zdajemy sobie sprawę z tego, że Urząd Miasta Mikołowa oraz budynki jednostek samorządowych nie są miejscami w pełni przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych. Wiemy, że mamy braki w tym zakresie, jednak planujemy zmienić i dostosować w miarę możliwości przestrzeń Mikołowa po to, by również osobom z niepełnosprawnościami ułatwić poruszanie się na terenie gminy.

Jestem przekonany, że Pan Rafał wraz ze wsparciem pracowników administracji samorządowej oraz pomocą mieszkańców zdefiniuje na nowo oblicze naszego miasta w kwestii poprawy dostępu osobom niepełnosprawnym do życia społecznego. Chciałbym sprawić, by osobom z niepełnosprawnościami żyło się w Mikołowie po prostu lepiej. Zależy mi, żeby instytucje odpowiedzialne za pomoc i wsparcie świadczyły usługi profesjonalnie i na najwyższym poziomie, a ośrodki użyteczności publicznej oraz miejsca parkingowe były dla nich dostępne i prawidłowo przystosowane, aby zniknęły bariery nie tylko architektoniczne, lecz przede wszystkim społeczne.
W lutym i marcu Pan Rafał odbył serię indywidualnych spotkań z mieszkańcami z różnym rodzajem niepełnosprawności, zapoznał się z problematyką i zakresem ograniczeń poszczególnych schorzeń, analizując niezbędny zakres pomocy. Udzielał informacji o procedurach i możliwościach rozwiązania danego problemu. Nawiązał współpracę z ośrodkami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych w Mikołowie i realizujących zadania dla jego mieszkańców.
Wychodząc naprzeciw osobom z niepełnosprawnościami z próbą nawiązania współpracy, w kwietniu wspólnie z zespołem pracowników zorganizowaliśmy spotkanie, na które zaprosiliśmy mieszkańców, rodziców i opiekunów dzieci i osób niepełnosprawnych. Jego uczestnicy przekazali nam cenne uwagi dotyczące poprawy przestrzeni publicznej pod kątem dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, podzielili się swoimi długoletnimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Korzystając ze spotkania, przedstawiłem Doradcę burmistrza ds. osób z niepełnosprawnościami, który zarysował program współpracy w tym zakresie. Indywidualne spotkania z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie miasta na rzecz osób niepełnosprawnych, szkolenie pracowników jednostek samorządowych w kwestii obsługi osób z niepełnosprawnościami, akcje profilaktyczne w mikołowskich szkołach dla młodzieży odnośnie skutków młodzieńczej brawury nad wodą czy skutków wypadków komunikacyjnych, stworzenie integracyjnych placów zabaw, by mogły z nich korzystać również dzieci z niepełnosprawnościami – to tylko niektóre z planów działania Doradcy Burmistrza Mikołowa.
Zaczynamy tworzyć nowy rozdział dla niepełnosprawnych Mieszkańców Mikołowa. Pracy jest bardzo dużo, jeszcze więcej zapału i chęci. Mam nadzieję, że wspólnie stworzymy nową jakość i wiele dobrego. Wszystkich Państwa zachęcamy do współpracy i angażowania się w życie społeczne oraz kulturalne Mikołowa.

Z uszanowaniem
Burmistrz Mikołowa
Stanisław Piechula

 

KALENDARIUM

NA AFISZU

24.05.2017 plakat1  21.05.2017 plakat 002

24.05.2017 plakat 002 21.05.2017 plakat 003

21.05.2017 plakat 00421.05.2017 plakat 005

 06.05.2017 plakat 00325.05.2017 plakat

21.05.2017 plakat 00721.05.2017 plakat 008

Przewiń na górę