Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

burmistrz

Jeszcze przed chwilą wszyscy prowadziliśmy swoje codzienne usystematyzowane życie.

Wielu z nas jak zwykle było w pełnym biegu codziennych spraw i realizacji planów. Powoli kończyła się chyba najcieplejsza zima, jaką znamy i zaczynaliśmy myśleć o letnich urlopach.

W urzędzie poza realizacją bieżących zadań i inwestycji przygotowywaliśmy się do wspólnych obchodów Dnia Ziemi i chcieliśmy razem z Państwem sadzić drzewa, wymieniać elektrośmieci na kwiaty i sprzątać Mikołów. Kilka tygodni wcześniej w gronie dzieci z przedszkoli i młodzieży ze szkół przekonywaliśmy się wzajemnie o konieczności dbania o naszą wspólną planetę, o jej czystość poprzez segregowanie śmieci, palenie w piecach bez kopcenia, oszczędzanie jej zasobów. Zastanawiałem się, ile osób rozumie, że dzisiaj kula ziemska stała się naszym wspólnym domem, że postępowanie każdego z nas w stworzonym „ludzkim mrowisku” ma wpływ na całą Ziemię? Zapewne tak mało osób o tym myśli, jak niewielu z nas przejmowało się koronawirusem z Wuhan w listopadzie czy grudniu 2019 roku, bo przecież gdzie tam Polska, a gdzie Chiny…

Przyszedł jednak czas szybkiej nauki i zrozumienia, gdy z biernych jeszcze obserwatorów w lutym strach szybko zmieniał nas w osoby świadome. Dziś chyba wszyscy rozumiemy, że nie żyjemy na izolowanej, bezpiecznej wyspie, ale w jednym światowym domu, w jednej rodzinie na naszej wspólnej kuli ziemskiej. Jesteśmy jedną społecznością globu połączoną wieloma zależnościami, a tym razem dotkliwie uczymy się i odczuwamy zależności zdrowotne i ekonomiczne.
Wierzę i mam nadzieję, że epidemia zostanie opanowana, ale bardzo bym też chciał, byśmy wreszcie wszyscy wyciągnęli z tej sytuacji naukę i wnioski na przyszłość. Z pewnością każdy z nas, przynajmniej na jakiś czas, będzie pamiętał, na co szczególnie w tym okresie zwrócił uwagę. Może zapamiętamy to, że jesteśmy jedną globalną rodziną z wieloma wspólnymi zależnościami, może jak kruche i ulotne jest życie, być może, że nic nie jest stabilne i pewne, bo wszystko może się w każdej chwili zmienić, a może to, że nie warto tylko pędzić w tym codziennym wyścigu, że warto się zatrzymać, spędzić więcej czasu w domu. Dzieci i młodzież, chyba jak nigdy, zatęskniły za szkołą i możliwością chodzenia do niej.
A może jak wszystko się uspokoi, to z czasem o wszystkim zapomnimy i znowu staniemy się tacy sami do następnego razu, zgodnie z powiedzeniem filozofa Georga Hegla, który w swoich czasach twierdził, że – historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła. Miejmy jednak nadzieje i wierzmy, że będzie inaczej.

Wracając do naszego Mikołowa, trzeba zaznaczyć, że szeroko pojęte służby w pełni ogarniają sytuację. Na osoby potrzebujące wsparcia, poza systemem służb, oczekuje grupa wolontariuszy i osób angażujących się w różnorodną pomoc. Bardzo dobrze sprawdzają się nasi mieszkańcy w pomocy sąsiedzkiej. Apele szpitali o wspomożenie w zakresie środków dezynfekcyjnych i ochrony osobistej też nie pozostają bez odzewu. Za to wszystko bardzo gorąco wszystkim dziękuję.

Niestety, trzeba też zauważyć, że część społeczności nie przestrzega należycie stanu epidemii i konieczności unikania kontaktów, odwiedzając miejsca publiczne i myląc stan epidemii z wakacjami. Dlatego jeszcze raz apeluję: proszę nie lekceważyć zagrożenia i nadal jak najbardziej przestrzegać w szczególności zasad izolacji, zmniejszenia wszelkich kontaktów i stosowania jak najwyższej higieny jako najważniejszych działań w powstrzymywaniu rozwoju epidemii.

Czas epidemii jest też bardzo trudny ekonomicznie dla przedsiębiorców i wielu pracowników. W tym zakresie wspólnie z Radą Miejską będziemy analizować możliwe formy pomocy i jak tylko sytuacja pozwoli nam znowu podejmować wspólne decyzje, z pewnością przedstawimy nasze propozycje.

Wszelkie informacje związane z obecną sytuacją zamieszczam w szczegółach na stronie Urzędu Miasta: https://www.mikolow.eu w zakładce Koronawirus, na swoim profilu Facebooka https://www.facebook.com/BurmistrzPiechula/ oraz w grupie dyskusyjnej https://www.facebook.com/groups/KoronawirusMikolow/
Telefony kontaktowe o pomoc do wolontariuszy znajdują się także na stronie internetowej Urzędu. Kto nie ma dostępu do internetu, może prosić o informacje w Urzędzie (tel. 32 32 48 500) lub Straży Miejskiej (tel. 32 226 02 91), a także wyjątkowo pod telefonem alarmowym 112.

Z uszanowaniem
Burmistrz Stanisław Piechula

 

KALENDARIUM

NA AFISZU

29.03.2020 plakat 001 04.04.2020 1

 11.03.2020 plakat2 0118.03.2020 plakat

03.04.2020 plakat 00131.03.2020 plakat2 001

31.03.2020 plakat2 00203.04.2020 plakat 002

31.03.2020 plakat2 00322.03.2020 plakat 01

 

Przewiń na górę