Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

06042108

Wiosna zagościła na dobre w Mikołowie. Słońce pięknie świeci, a zimowa chlapa pozostała już tylko mglistym wspomnieniem.

Przyroda na nowo budzi się do życia.

Pogoda sprzyja aktywności. Socjologowie od lat badający aktywność grup społecznych z żalem przyznają, że jest ona najmniejsza wśród ludzi młodych. Zarówno jeśli chodzi o inicjatywy społeczne jak i udział w wyborach. W Mikołowie również mieliśmy okazję to sprawdzić podczas pierwszych edycji Budżetu Obywatelskiego. Faktycznie wnioski nie pozostawiają wątpliwości – zarówno wśród wnioskodawców, jak i głosujących młodzież była reprezentowana najsłabiej. To dało nam jasny sygnał, że należy działać i coś z tym zrobić.

Jako samorząd chcemy, aby Mikołów miał wiele do zaoferowania wszystkim grupom wiekowym, grupom społecznym i grupom zainteresowań. Miasto to nie drogi, budynki, inwestycje. Miasto tworzą ludzie i ich potencjał. Żeby Mikołów się rozwijał, my, jako jego włodarze, mamy obowiązek ten potencjał wykorzystywać i stwarzać warunki oraz przestrzeń do realizacji najśmielszych pomysłów i pasji mieszkańców. Dobrze radzą sobie z tym w naszym mieście seniorzy. Teraz przyszedł czas na młodych.

Ostatnie miesiące pokazały, że młodzież potrafi aktywnie zaznaczyć swoją obecność. Jesteśmy świadkami istotnej zmiany w tej kwestii. Kilka dni temu cały świat patrzył z przejęciem jak setki tysięcy młodych ludzi – licealistów i studentów – wyszło na ulice amerykańskich miast, aby upomnieć się o swoje prawa i bezpieczeństwo w szkołach w „March For Our Lives”. Pomimo tego, że powód tej aktywności był bardzo smutny, to jednak serce rośnie, gdy widzi się młodych i bardzo młodych Amerykanów potrafiących w aktywny sposób wyartykułować swoje racje i zabrać głos w ważnej, publicznej debacie.

Wierzę, że taka sama siła i chęć działania drzemie w młodych Polakach i Polkach. Czasami wystarczy stworzyć sprzyjające warunki, aby uwolnić wielką energię młodości. Takie działania zainaugurowaliśmy w Mikołowie. W tym numerze mają okazję Państwo przeczytać o obchodach pierwszego dnia wiosny, na który urząd miasta zaprosił uczniów mikołowskich szkół średnich (na str. 49). Wspaniale było patrzeć, jak młodzi ludzie aktywnie, z wielką energią i zaangażowaniem biorą udział w przygotowanych zajęciach.

Cała impreza była inauguracją akcji „Młody Mikołów”. Pod tym właśnie szyldem chcemy jako samorząd wspierać pomysły i inicjatywy młodych mikołowian. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już pierwsze pomysły samych uczniów wchodzą w fazę realizacji. To właśnie młodzi ludzie na pierwszych spotkaniach wskazali na potrzebę stworzenia w Mikołowie (na wzór Rady Seniorów) – Młodzieżowej Rady Miasta. Obecnie pomysłodawcy – przy udziale i wsparciu urzędników – pracują nad statutem tego ciała doradczego. Jestem tą inicjatywą zachwycony i gorąco jej kibicuję. Kto inny, jak nie młodzi ludzie są w stanie odpowiedzieć na pytania – co interesuje teraz młodzież, czego potrzebuje, czego jej brakuje w Mikołowie?

To nie jedyny pomysł, który w najbliższych tygodniach będzie realizowany w ramach akcji Młody Mikołów. Drugim projektem uczniów – co przyznaję nieco mnie zaskoczyło – był pomysł spotkania międzypokoleniowego. Młodzi ludzie chcą spotkać się z mikołowskimi seniorami. Rozmawiać o mieście, życiu, dzielić się doświadczeniami i sobie pomagać. Jestem pewien, że z tego spotkania może powstać coś wspaniałego w naszym mieście.

Te dwie inicjatywy to dopiero początek. Od kilkunastu miesięcy obserwujemy seniorów i to, w jaki sposób znaleźli oni swoje miejsce w życiu społecznym Mikołowa oraz aktywnie spędzają czas, powoduje, że serce rośnie. Życzyłbym sobie, aby młodzi ludzie zaistnieli w miejskiej przestrzeni z podobną siłą, determinacją i pomysłem na siebie. Po pierwszych spotkaniach jestem pewien, że właśnie tak będzie.

Nie chcę, aby inicjatywa młodzieży była osłabiana przez stereotypowe postrzeganie urzędu. Jako urzędnicy musimy zdobyć zaufanie młodych, pokazać im sens tego projektu i przekazać wiedzę niezbędną do realizacji ich pomysłów. W naszym magistracie pracuje bardzie wielu ludzi młodych (nie tylko wiekiem, ale i duchem), którzy są otwarci na nowe pomysły, pomocni i przyjaźnie nastawieni. Ten mentalny mur należy zburzyć, a z połączenia energii młodych i doświadczenia starszych uda się stworzyć coś, z czego my mikołowianie będziemy dumni w przyszłości.

Mateusz Handel
Zastępca
Burmistrza Mikołowa

 

Polecamy w najnowszym numerze - pozostałe artykuły

KALENDARIUM

NA AFISZU

30.03.2018 plakat 00115.04.2018 plakat 001 

16.04.2018 plakat 001 13.04.2018 plakat

17.04.2018 plakat1 00108.04.2018 plakaty2 001

 08.04.2018 plakaty2 00217.04.2018 plakat1 002

15.04.2018 plakat 00215.04.2018 plakat 003

17.04.2018 plakat1 00315.04.2018 plakat 004

Przewiń na górę