Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

felieton

Wstęp do Gazety Mikołowskiej jest zawsze dobrą okazją, aby w krótkich słowach podsumować, co najważniejszego wydarzyło się w naszym mieście w ostatnich tygodniach.

Niestety, tym razem będzie to trudniejsze niż zwykle, bo kolejny miesiąc upłynął nam wszystkim pod znakiem rządowych restrykcji i ograniczeń spowodowanych walką z epidemią COVID-19. Siłą rzeczy życie i praca Mikołowian, ale także priorytety samorządu, zostały podporządkowane zakazom, nakazom i zaleceniom wprowadzonym, aby zminimalizować skutki pandemii.

Z konieczności wiele małych, lokalnych przedsiębiorstw, zostało zmuszonych do zawieszenia lub znacznego ograniczenia działalności. Przed sklepami spożywczymi pojawiły się kolejki, rzecz niemal zupełnie nieznana osobom urodzonym po roku 1989. Urząd Miasta również musiał przejść tymczasową reorganizację. W trosce o zdrowie zarówno mieszkańców, jak i samych pracowników, wprowadziliśmy konieczne środki ostrożności. Zamknięcie drzwi Urzędu dla mieszkańców było trudnym, ale koniecznym krokiem (po zamknięciu szkół i przedszkoli) w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa.

Podjęliśmy wraz z Radą Miejską (która dwa razy obradowała na zdalnych sesjach) ważne decyzje, które pomogą przetrwać ten trudny czas mikołowskim przedsiębiorcom. Oczywiście zaproponowana pomoc nie rozwiąże wszystkich problemów, z którymi borykają się firmy obecnie, ale chociaż dadzą finansową ulgę. Przedsiębiorcy mogą liczyć na zróżnicowane wsparcie jak umarzanie, rozkładanie na raty lub odroczenie należności czynszowych z tytułu najmu, dzierżawy i użytkowania wieczystego. Na okres pandemii wstrzymaliśmy też wysyłkę decyzji o wysokości podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego. O szczegółach tych propozycji można przeczytać na kolejnych stronach tego numeru Gazety Mikołowskiej i w internecie pod adresem https://mikolow.eu/koronawirus-pomoc-dla-przedsiebiorcy.

Na szczęście nie tylko złe informacje spływają do nas w ostatnim czasie – dobre wieści są takie, że nasze inwestycje prowadzone są zgodnie (a nawet szybciej) z harmonogramem. Zarówno termomodernizacje i największe budowy (centrum przesiadkowe i Przedszkole nr 11 – o tym również osobny artykuł w tym numerze) są niezagrożone, a praca – pomimo okoliczności – na nich idzie pełną parą.

Ograniczenie i spowolnienie gospodarki wpłynie na budżet nie tylko państwa, ale także odbije się na miejskiej kasie. Burmistrz postawił przede mną zadanie przygotowania takich zmian w budżecie, które pozwolą nam się odnaleźć w nowej rzeczywistości po ustaniu koronawirusa i po złagodzeniu rządowych obostrzeń. Trudno w obecnej chwili podawać konkretne sumy, ale już teraz, na tym etapie widać, że mikołowski budżet będzie o kilka milionów mniejszy niż zakładaliśmy to pod koniec zeszłego roku. Na pewno spowoduje to konieczność cięć i rezygnacji z wielu aspektów funkcjonowania miasta, ale nasze zadanie polega na tym, aby te skutki były jak najmniej odczuwalne dla mieszkańców. Trudne czasy wymagają trudnych decyzji i my właśnie jesteśmy w takiej sytuacji. Jedno, co można już teraz zagwarantować, to to, że największe miejskie przedsięwzięcia inwestycyjne będą realizowane zgodnie z planem i wierzę, że zostaną ukończone w założonych terminach.

Dość jednak o rzeczach trudnych, bo czas pandemii pokazał także, jak wiele dobra jest w naszych mieszkańcach i jak w skomplikowanym czasie potrafimy sobie pomagać oraz działać wspólnie. Należy koniecznie wspomnieć w tym miejscu o tych mieszkańcach naszego miasta, w tym miejskich i powiatowych Radnych, którzy z własnej inicjatywy organizują pomoc. Mikołowianie szyją i dostarczają maseczki nie tylko pacjentom i pracownikom szpitali, ale także naszym seniorom. Harcerze z Hufca Ziemi Mikołowskiej, lecz i pojedynczy mieszkańcy natychmiastowo odpowiedzieli również na apel Burmistrza o pomoc osobom starszym oraz samotnym w robieniu zakupów. Dziękuję Państwu za to zarówno jako zastępca burmistrza, jak i mieszkaniec. Takie sytuacje sprawiają, że jestem dumny ze swojego miasta, a moje serce rośnie, jak widzę, że w obliczu kryzysu mikołowianie pomagają sobie wzajemnie i się wspierają. Za bezinteresowną pomoc i poświęcony czas należą się im wszystkim największe słowa uznania.

Maj 2020 w Mikołowie miał wyglądać zupełnie inaczej. Plany sprzed wybuchu epidemii koronawirusa były bardzo ambitne. Szykowaliśmy dla Państwa liczne wydarzenia kulturalne.
Drugiego maja, wzorem poprzedniego roku, mieliśmy wspólnie bawić się na święcie flagi, Dom Kultury dopinał szczegóły jubileuszowych – trzydziestych Mikołowskich Dni Muzyki, chcieliśmy również wspólnie z mieszkańcami świętować pod koniec maja 30-lecie pierwszych wyborów samorządowych. Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce zmusiło nas do rezygnacji z tych planów. Jednak przyjdzie czas, kiedy to wszystko nadrobimy i jeszcze wspólnie będziemy świętować na mikołowskim rynku.

Już teraz rząd zapowiedział stopniowy powrót do rzeczywistości, znów możemy korzystać z parków, lasów i powoli oraz z pewnymi ograniczeniami z obiektów sportowych. Maturzyści i ósmoklasiści znają już terminy swoich egzaminów, to dobra wiadomość, bo najgorsza dla nich była niepewność, co dalej. Powoli wracamy do zwykłej codzienności, ale niech to nie zmieni naszych nowych nawyków. Wspólnie przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa i z wyrozumiałością podchodzimy do nowych zasad funkcjonowania społecznego. Życzę nam wszystkim jak najszybszego powrotu do normalności, a wierzę, że jesteśmy już bliżej niż dalej.

Pozostaję z Państwem w stałym kontakcie we wszystkich ważnych dla Państwa sprawach – z racji sytuacji bardziej wirtualnym ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ) niż osobistym, ale liczę, że w najbliższym czasie i to się zmieni.

Zastępca Burmistrza
Mateusz Handel

 

KALENDARIUM

NA AFISZU

30.04.2020 plakat 001 30.04.2020 plakat 002

 14.04.2020 plakat118.03.2020 plakat

03.04.2020 plakat 00131.03.2020 plakat2 001

14.04.2020 plakat203.04.2020 plakat 002

20.05.2020 plakat22.03.2020 plakat 01

 

Przewiń na górę