Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

burmistrz

Mikołów zmienia się dla Was każdego dnia. Staram się, aby pozytywne zmiany obejmowały każdą dziedzinę życia naszego miasta.

Ten proces można również zaobserwować w mikołowskiej kulturze, która otwarła się na mieszkańców.
We współczesnym mieście kultura ma charakter społeczny, kompleksowy i co najważniejsze – partycypacyjny. Dzisiaj nie tworzy się jej w elitarnych środowiskach i tylko dla elity. O jej wartości stanowi udział mieszkańców. Obecnie wielu mieszkańców miast nie czuje się biernymi obserwatorami życia kulturalnego, ale poprzez udział w bogactwie ofert, wydarzeniach, imprezach, wystawach, spektaklach widzi się w roli uczestników współtworzących kulturę.
Mikołów nie jest dużym miastem, daleko nam do takich jak Katowice, Kraków czy Wrocław. Ale nie mamy się czego wstydzić. W sferze oferty kulturalnej zrobiliśmy milowy krok – Dom Kultury został otwarty na i dla mieszkańców. To Wasze potrzeby warunkują całoroczną ofertę tego ważnego miejsca na mapie naszego miasta.
Ogromnym potencjałem MDK jest jego dyrekcja i pracownicy – chętnie pomagają w organizacji przedsięwzięć czy realizacji pomysłów mieszkańców, organizacji, stowarzyszeń czy innych instytucji. Są otwarci na pomysły, wspierają nie tylko merytorycznie, służą również całym zapleczem technicznym. Dom Kultury wymaga sporego doinwestowania, w najbliższych latach czeka go poważny remont, ale ogrom zaangażowania ze strony pracowników MDK powoduje, że to miejsce żyje każdego dnia od rana do wieczora.
Udostępnione zostały wszystkie sale, galerie i garderoby dla nowych kółek, współpracujących z MDK stowarzyszeń oraz mieszkańców.
W swojej ofercie placówka zapewnia zarówno szereg imprez i wydarzeń kulturalnych, jak i cotygodniowe cykliczne zajęcia w 29 kołach, klubach, sekcjach, zespołach tanecznych, teatralnych, grupach, pracowniach czy chórach.
W głównym holu został utworzony kącik dla dzieci. Przy stoliczkach najmłodsi mogą miło spędzić czas – rysując lub bawiąc się grami planszowymi w oczekiwaniu np. na wejście do sali widowiskowej lub czekając na starsze rodzeństwo.
Od roku MDK nadzoruje Centrum Muzyczne Krawczyka 21. To adres, którego brakowało na kulturalnej mapie Mikołowa. Dzięki zaangażowaniu środowiska muzycznego, które od dawna szukało swojego miejsca, udało się stworzyć kreatywną przestrzeń, w której organizowane są warsztaty, przeglądy czy koncerty. To tutaj kilkanaście mikołowskich zespołów reprezentujących przeróżne style na co dzień odbywa swoje próby. Niektórym z nich udało się w ostatnim czasie wydać płytę, niektóre mogą się pochwalić występami na prestiżowych festiwalach. W zeszłym roku muzycy związani z Krawczyka 21 odnosili również indywidualne sukcesy w międzynarodowych konkursach – perkusyjnych i pianistycznych.

Burmistrz Mikołowa
Stanisław Piechula

MDK w Mikołowie oprócz zajęć stałych oferuje w ciągu roku niezwykle różnorodną ofertę kulturalno–artystyczną skierowaną do widzów w różnym wieku. Do najciekawszych wydarzeń należą:
< Ferie i wakacje dla dzieci oraz wakacje z MDK (półkolonie);
< Ostatki z MDK w Mikołowie;
< Turnieje Szachowe – imprezy cieszące się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych;
< Teatr Młodszego Widza – cykl comiesięcznych spektakli teatralnych dla najmłodszych widzów;
< Wystawy i wernisaże zarówno artystów nieprofesjonalnych jak i zawodowych – do najważniejszego tego typu wydarzenia należy zaliczyć Impresje Mikołowskie. MDK przejęło organizację tego ważnego i prestiżowego wydarzenia – imprezę z kilkunastoletnią tradycją, zrzeszającą artystów znanych nie tylko w Polsce, jak i w Europie. W tym roku plenerowi towarzyszyć będą konferencje na temat sztuki, a jesienią, 24 listopada, nastąpi uroczyste otwarcie wystawy poplenerowej, połączonej z ponad miesięczną wystawą;
< Kolejnym ważnym artystycznym wydarzeniem jest 10 już edycja Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej, który ma charakter otwarty, a na wystawę trwającą ponad miesiąc przychodzi wielu zwiedzających;
< Warsztaty rękodzielnicze – wśród których znajdą się: warsztaty florystyczne, ekologiczne, warsztaty ze zdobienia pierników;
< Jarmarki: Wielkanocny połączony z warsztatami tematycznymi oraz Festiwalem Obrzędów, Wielkanocny, Bożonarodzeniowy, Targi Rękodzieła Artystycznego;
< Następnym ważnym wydarzeniem, które MDK będzie organizował w tym roku już po raz trzeci, są Mikołowskie Dni Muzyki – międzynarodowy festiwal muzyczny, mający swoją tradycję od 1991 roku. Celem Festiwalu jest rozwój kultury muzycznej na Śląsku oraz popularyzacja muzyki klasycznej w najlepszym – mistrzowskim wykonaniu, prezentacja dorobku kompozytorów współczesnych, budowanie silnego ośrodka muzycznego a także wspieranie rodzimej, nowej twórczości i dotarcie z ofertą muzyczną do młodzieży, wykształcenie stałej publiczności z całego regionu. Koncerty odbywają się w mikołowskich świątyniach – szczególnie w Bazylice św. Wojciecha, kościele ewangelicko–augsburskim św. Jana oraz w salach Domu Kultury. W ramach festiwalu proponuje się różne formy i style muzyczne. Rozszerzono ofertę o koncerty bluesowe czy koncerty artystów takich jak Stanisław Soyka, Grzegorz Turnau, a w tym roku czeka nas występ Anny Marii Jopek;
< Piknik z okazji Dnia Dziecka – w tym dniu mikołowski Rynek zamienia się w ogromny plac zabaw, z szeregiem darmowych atrakcji dla najmłodszych – dmuchańców, animacji czy mini–disco;
< Na początku września MDK w Mikołowie organizuje święto naszego miasta – Dni Mikołowa i jak co roku stara się zaprosić najciekawszych artystów polskiej sceny. Założeniem imprezy jest różnorodny repertuar – tak, by każdy znalazł coś dla siebie;
< Marcinowe Święto – wydarzenie z wieloletnią tradycją, skupiające ogromne tłumy widzów. Przez cały dzień na Rynku odbywa się Świętomarciński Jarmark, później happening z wjazdem na koniu świętego Marcina, a zwieńczeniem całego wydarzenia jest koncert tematyczny w sali widowiskowej MDK;
< Na początku grudnia Dom Kultury zaprasza wszystkie grzeczne dzieci na MikołajSzoł – mini dyskotekę mikołajkową połączoną z wieloma wspaniałymi animacjami.

Podsumowując – dzieje się. Każdego dnia, przez okrągły rok Miejski Dom Kultury w Mikołowie jest otwarty dla wszystkich mieszkańców i stara się, by jego oferta była tak różnorodna i bogata, aby każdy z Państwa mógł znaleźć coś dla siebie.

Polecamy w najnowszym numerze - pozostałe artykuły

KALENDARIUM

NA AFISZU

28.02.2018 plakat 00128.02.2018 plakat 002 

17.03.2018 plakat 001 17.03.2018 plakat 002

16.02.2018 plakat 00217.03.2018 plakat 003

 18.03.2018 plakat 00118.03.2018 plakat 002

17.03.2018 plakat 00413.03.2018 plakat 001

13.03.2018 plakat 00218.03.2018 plakat 003

Przewiń na górę