Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

Burmistrz Stanislaw Piechula

Na wstępie informuję, że moje felietony do Gazety Mikołowskiej pozwolę sobie zmodyfikować o dodatkową część bardziej konkretną i gospodarczą.

gdyż docierają do mnie Państwa głosy, iż brakuje Wam takich bieżących wiadomości w formie papierowej. Rozumiem, że nie wszyscy są ze mną w stałym kontakcie na Facebooku, więc postaram się tu nieco więcej pisać też o różnych szczegółach.

1 plakat korona adres www

Wiem, że wszyscy jesteśmy tą wirusową i niepewną sytuacją mocno zmęczeni, w szczególności osoby w kwarantannie. Pragniemy powrotu do normalności, brakuje nam dotychczasowej działalności naszych jednostek kultury, sportu, tęsknimy do zwykłych spotkań i aktywności. Nawet zaczynamy wątpić w zagrożenie i zapominamy o koniecznych środkach bezpieczeństwa. Ryzykujemy i spotykamy się, wylegamy tłumnie, gdy dopisze pogoda i zapominamy o zachowywaniu podstawowych środków bezpieczeństwa, jak chociażby odpowiednich odstępów. Tymczasem zakażeń w Polsce jest coraz więcej, a na Śląsku na rosnącą liczbę przypadków dodatkowo wpływają nasilone badania górników, co w skrajnie niemądrych przypadkach doprowadza nawet do dyskryminowania Ślązaków w obawie przed zakażeniem. Codziennie szczegółowe dane podajemy Państwu na stronie urzędu, wypatrując z nadzieją, kiedy wartości tam prezentowane zaczną spadać.

2 przedszkole

Zachowując ostrożność, musimy jednak też starać się wracać do normalności w codziennym funkcjonowaniu. Przy wszelkich możliwych środkach ostrożności uruchomiliśmy w dopuszczalnym przepisami zakresie opiekę nad dziećmi w żłobku, przedszkolach i szkołach. Uczęszcza do nich jeszcze niewiele dzieci i czasami pojawiają się obawy, gdy któreś z nich kaszle albo gdy się dowiadujemy, że któryś z rodziców czy wychowawców zostaje poddany kwarantannie. Na szczęście wszystkie dotychczasowe takie sytuacje zakończyły się negatywnymi wynikami testów na koronawirusa. Obserwując jednak sytuację gmin w całej Polsce, zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze udaje się uniknąć zakażeń i konieczności zamknięcia placówki oraz poddania wszystkich kwarantannie, gdy pomimo wszelkich starań dojdzie do zakażenia. Dlatego bardzo ważne jest to, byśmy wszyscy odpowiedzialnie dbali o bezpieczeństwo i gdy pojawi się sytuacja niepewna w Waszych rodzinach, zawsze rozważyli, czy przyprowadzanie dziecka do placówki nie zagrozi innym. Obecnie (stan na 22 czerwca) do naszych placówek uczęszcza: (odpowiednio) do żłobka 25%, przedszkoli 9% i szkół 0,2% dzieci.

3 seniorzy

Pomimo ograniczenia możliwości organizowania wakacji w mieście, proszę obserwować informacje w naszych mediach elektronicznych, gdyż z pewnością wspólnie z naszymi partnerami i placówkami będziemy różne zajęcia inicjować, na które już teraz serdecznie zapraszam.
Stęsknieni normalnych kontaktów spotkali się Członkowie Rady Seniorów. Miło mi było uczestniczyć w tym spotkaniu po trzech miesiącach i omówić bieżącą sytuację Mikołowa oraz możliwe wspólne kierunki działań w czasie pandemii. Pożegnaliśmy ze smutkiem mikołowskiego Działacza, Radnego w latach 1994-98 i Członka Rady Seniorów Jana Kuszkę.

4 kwiaty

Ponieważ Sanepid nie zaleca uruchamiania fontann, których estetyki i przyjemnego szumu nam bardzo brakuje, to w zamian tego wspólnie z Ogrodniczką Miejską postanowiliśmy jeszcze bardziej zazielenić i ukwiecić Mikołów. Coraz więcej miejsc i donic z kwiatami oraz kolejne nasadzenia drzew i krzewów zdobią nasze miasto. Zaczynamy też realizować zielone plany i projekty przygotowywane w okresie zimowym. Fontanna na rynku będzie przechodziła generalny remont, gdyż jej stan techniczny nie jest najlepszy, a masa wody uciekająca z pękniętej fontanny zaczęła się pojawiać w piwnicy sąsiedniej kamienicy. Jak wszystko pójdzie dobrze, to pod koniec lata znowu będzie mogła cieszyć oko i dawać wytchnienie na naszym pięknym rynku. Stawek na Plantach też w te wakacje przejdzie gruntowną zmianę - przeprowadzimy generalny remont i dokładne czyszczenie.

5 psy

Cieszę się, że wreszcie doczekaliśmy się pierwszego wybiegu dla psów. Miłośnicy psiaków od dłuższego czasu próbowali sił w budżetach obywatelskich, ale się nie udawało; ja też obiecywałem takie miejsce w pobliżu centrum, jednak zawsze było coś ważniejszego i bardziej potrzebnego. Ostatecznie postanowiłem zorganizować taki wybieg i udało się możliwie niskim nakładem przy wykorzystaniu już prawie gotowego miejsca. Wymiana kawałka ogrodzenia, naprawa płotu, kosz, jeszcze konieczne usunięcie starej piaskownicy i wybieg gotowy. Mam nadzieję, że uda nam się też uruchomić drugie takie miejsce, ale znacznie większe. Resztę pomysłów i inicjatywę pozostawiam właścicielom psiaków. Jak te tereny urozmaicić, czy wyposażyć, można pomyśleć przy wykorzystaniu np. inicjatywy lokalnej.

6 zalanie

Choć miało być sucho i gorąco, to nie ominęło nas czerwcowe urwanie chmury, robiąc z dróg rzeki, wyrzucając pokrywy studzienek kanalizacyjnych oraz zalewając lokale i piwnice. Nasi strażacy (zarówno zawodowcy jak i ochotnicy) i służby miejskie zakończyli akcje ratunkowe około 4 nad ranem, udrażniając drogi, przepływy i wypompowując wodę z ponad 100 piwnic. Gorąco wszystkim dziękuję za poświęcenie i sprawną akcję.

7 strażacy

Wreszcie prawie po roku starań udało nam się pozbyć z terenu Mikołowa 600 ton niebezpiecznych odpadów, które zorganizowani w tej działalności przestępcy podrzucili nam na Kamionce. Brak odpowiednich przepisów i zabezpieczeń ze strony Państwa kosztowało naszą gminę prawie milion złotych, gdyż po wielomiesięcznym dochodzeniu i próbach zmuszenia sprawców do usunięcia tego „kukułczego jaja” musieliśmy je usunąć sami na własny koszt (więcej na ten temat w środku numeru). Przy tej informacji zwracam się z prośbą do wszystkich mieszkańców, by pilnie informować policję (tel. 32 737 72 55), straż miejską (tel. 32 226 02 91), czy centrum kryzysowe (tel. 32 326 04 30 lub 112), gdy tylko Państwo widzicie podejrzane samochody wjeżdżające do lasów, czy podrzucające odpady, gdyż proceder ten zdarza się dość często, a płacimy za to wszyscy z naszej wspólnej kasy miejskiej.

8 kamionka

Często, by zmienić coś na lepsze, wyremontować, przebudować, najczęściej trzeba się liczyć, że wiąże się to z okresem czasowych, ale uciążliwych utrudnień. Realizując ważne inwestycje i chcąc osiągnąć często konieczną lub oczekiwaną przez wszystkich zmianę, liczymy na Państwa wyrozumiałość w czasie koniecznych utrudnień, jak to ma miejsce np. przy zmieniającym się w oczach centrum przesiadkowym przy dworcu. Niedługo rozpoczną się prace nad wymianą kanalizacji pod drogą przy osiedlu Słowackiego, co również będzie się wiązać ze znacznymi utrudnieniami w ruchu i parkowaniu, jednak ostatecznie powstanie nowa ładna droga, której wszyscy oczekujemy. Z pewnością powstaną problemy z miejscami parkingowymi, które na czas remontu będziemy się starali dodatkowo zapewniać, jednak już prosimy o wyrozumiałość na czas remontu.

9 słowackiego

Już kolejny raz przygotowaliśmy dla Państwa obszerny i szczegółowy raport o stanie naszej gminy, który na prawie 90 stronach uwzględnia wiele ciekawych i najważniejszych informacji o Mikołowie i naszych pracach w 2019 roku. Serdecznie Państwa zachęcam do zapoznania się z tym opracowaniem, a z pewnością znajdziecie tam wiele interesujących Was szczegółów o Mikołowie i naszej działalności (http://bip.mikolow.eu/?a=13503)

10 raport

Burmistrz Mikołowa
Stanisław Piechula

Zapraszam do stałego kontaktu
na Facebooku

 

KALENDARIUM

NA AFISZU

06.07.2020 plakat 28.06.2020 plakat 02

 06.08.2020 plakat20.07.2020 plakat 02

26.05.2020 plakat2 00326.05.2020 plakat2 002

20.07.2020 plakat 0105.08.2020 plakat 002

02.08.2020 plakat1 00302.08.2020 plakat1 001

Przewiń na górę