01.01.2018_12

Bramki, punkty i sparingi

Barometr piłkarski – jeszcze zima, ale wkrótce zaczną się pierwsze treningi

51012018

Powoli dobiegają końca zimowe ferie piłkarzy – w połowie stycznia ruszą przygotowania do drugiej części sezonu.

Trenerzy dawno już mają zamknięte plany treningowe na najbliższe dwa miesiące, bo tyle czasu pozostało do rozpoczęcia rundy wiosennej. Dwa najwyżej sklasyfikowane zespoły w mikołowskim futbolu, czyli grające w okręgówce AKS Mikołów i Orzeł Mokre, zajmują po pierwszej części sezonu miejsca w czołówkach swoich tabel. Czy wiosną można się spodziewać ich szturmu na lokaty premiowane awansem, czy raczej zadowolą się tym, co już zdobyły?

AKS Mikołów
Trener Robert Gąsior może mieć powody do zadowolenia. Po okresie niepewności i zawirowań w klubie, do szatni wrócił spokój, a piłkarze skupili się na grze i na wspólnym celu. I kto wie, czy właśnie to nie jest największym sukcesem szkoleniowca, bo przecież dobra gra, punkty i wysoka lokata zespołu to wypadkowa nie tylko rosnącej formy, ale też atmosfery w szatni. Zresztą statystyka mówi sama za siebie – AKS to obecnie najskuteczniej grający zespół ligi okręgowej. Piłkarze mają na koncie nie tylko najwięcej, bo 44 zdobyte bramki, ale też najwięcej zdobytych w meczach wyjazdowych – 24 i najmniej straconych u siebie – 6. Średnio AKS strzela w meczu 2,9 gola, co dowodzi, jak ofensywny i efektowny styl preferuje ekipa. Na własnym boisku drużyna nie przegrała meczu. W sumie AKS, jako 4. drużyna tabeli, zdobył 30 punktów, tj. aż o 10 więcej niż po rundzie jesiennej poprzedniego sezonu. Miał też wtedy 15 zdobytych bramek, czyli aż o 29 mniej niż teraz!
Warto dodać, że AKS posiada w swoich szeregach najskuteczniejszego zawodnika okręgówki – Mateusza Zamojdę, który do tej pory zdobył 13 goli i zmierza po tytuł króla strzelców. Aktywny pod bramką rywali był także Robert Prus, zdobywca 9 goli. Oto pozostali strzelcy: Piotr Piszczek – 7, Dariusz Kot – 5, Paweł Polak i Dawid Nowak – po 3, Wojciech Przybylski – 2, Sebastian Kupisz i Patryk Wieczorek – po 1.
Najwięcej, bo 1.350 minut na boisku (15 meczów), spędził bramkarz Łukasz Szczepek. To swego rodzaju ewenement, bo Łukasz ma dopiero 16 lat i pewne miejsce w seniorskiej ekipie AKS, na dodatek na pozycji, na której liczy się doświadczenie, opanowanie, pewność. Tego wszystkiego jednak utalentowany wychowanek AKS uczy się w każdym meczu.
Jeśli chodzi o kartki, piłkarze AKS zostali ukarani 34 żółtymi kartonikami. Najwięcej ma Wojciech Oltman – 6, Sebastian Kubisz i Tomasz Frankowski – po 4. Jedyną czerwoną kartkę dostał Patryk Wieczorek za dwie żółte w meczu ze Spartą Katowice.
Drużyna spotyka się w klubie 15 stycznia, początkowo zajęcia odbywać się będą cztery razy w tygodniu. 20 stycznia AKS uczestniczył będzie w turnieju w Łaziskach Górnych, a od lutego rozpocznie się seria gier kontrolnych: 4.02 Jedność Przyszowice, 10.02 Stadion Śląski (Centralna Liga Juniorów), 18.02 Ostoja Żelisławice, 24.02 Borowik Szczejkowice, 3.03 Slavia Ruda Śląska, 1.03 Sośnica.
Rundę wiosenną AKS rozpocznie 17.03 meczem z Iskrą Pszczyna w Mikołowie.

Orzeł Mokre
Tak się składa, że grający w drugiej grupie ligi okręgowej Orzeł Mokre ma bardzo podobny bilans jesieni jak AKS. Spadkowicz z IV ligi także zajmuje 4. miejsce i ma w dorobku 30 punktów w 15 meczach. Podopieczni Wojciecha Kempy to również ekipa preferująca ofensywny styl gry – Orzeł ma na koncie 41 goli, co daje średnią 2,7 gola w meczu. Orzeł to zarazem druga drużyna z najmniejszą ilością straconych bramek – 21.
Piłkarze z Mokrego zanotowali o jedno zwycięstwo więcej niż AKS – 10, ale też mają dwie porażki więcej – 5 (Orzeł nie zanotował ani jednego remisu). Te porównania jednak, choć dowodzą zbliżonej formy obu zespołów, niewiele rzecz jasna wnoszą do rywalizacji, bo obie ekipy grają w dwóch rożnych grupach, z różnymi rywalami, można jedynie dyskutować o poziomie obu grup.
Jeśli chodzi o zawodników Orła, najwięcej minut na boisku spędzili: Łukasz Kolasa – 1.328 minut (15 meczów), Tomasz Czerniak – 1.282 minut (15), Łukasz Pilc – 1.245 minut (14), Dawid Rzeźniczek 1.009 minut, (14), Krzysztof Poznański 1.047 minut (15).
Najskuteczniejszym zawodnikiem jest Tomasz Czerniak – 11 goli, 7 ma na koncie Bartłomiej Maciejewski, a oto pozostali strzelcy: Krzysztof Poznański – 5, Mateusz Tomeczek – 4, Łukasz Pilc – 3, Marcin Jurecki i Łukasz Kolasa – po 2, Paweł Janoszka, Radosław Jachimowski, Dawid Magnor, Mateusz Mikulski – po 1 oraz bramka samobójcza i 2 – walkower (na boisku było 1:2).
Jeśli chodzi o kartki, to drużyna ukarana została 26 żółtymi oraz 1 czerwoną (Mateusz Tomeczek za 2 żółte). Oto czołówka kartkowiczów: Mateusz Tomeczek – 4 żółte, Tomasz Czerniak, Paweł Janoszka, Dawid Magnor, Łukasz Pilc – po 3.
Trener Kempa przygotował sporą dawkę spotkań sparingowych, bo 13. Pierwszy mecz już 20.01 z III–ligową Unią Turza Śląska. Oto kolejne terminy: 27.01 Podlesianka Katowice, 30.01 Śląsk Świętochłowice, 3.02 Orzeł Nakło Śl., 6.02 Wilki Wilcza, 9.02 Ruch Radzionków, 13.02 Piast Gliwice (CLJ), 17.02 Górnik Wojkowice, 20.02 Piast Ożarowice, 24.02 Decor Bełk, 27.02 Górnik Zabrze (CLJ), 3.02 Górnik 09 Mysłowice, 10.02 BKS Sparta Katowice.