Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

burmistrz

Za oknami zima, krótkie dni, mało słońca, mgły i opady. Warunki atmosferyczne zmniejszają widoczność na drodze, a tym samym bezpieczeństwo pieszych i kierowców.

W połowie 2014 roku weszły w życie przepisy nakładające na pieszych - poruszających się poboczem dróg poza terenem zabudowanym - obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Człowiek idący z odblaskiem jest widoczny w światłach samochodu z odległości około 150 metrów. Bez tego elementu kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości około 40 metrów. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później, niż zwykle, zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież.

Jeśli nocą na nieoświetlonej drodze widzimy nadjeżdżający samochód, nie oznacza to, że jego kierowca również widzi nas.
Dlatego bardzo Państwa proszę i namawiam – noście odblaski! Nie tylko w terenie niezabudowanym, ale również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym.

Zdaję sobie sprawę, że młodzież, dzieci nie są chętne do noszenia tego typu elementów odblaskowych, często o nich zapominają. Ale dużo zależy od nas – rodziców. Przypominajmy, pilnujmy, dbajmy, by nasze dzieci nie wychodziły po zmroku na dwór bez elementów odblaskowych. Wiem, że czasami to wygląda tak, jak z ciągłym tłumaczeniem, że w zimne dni trzeba mieć czapkę na głowie – dziecko wychodzi z domu w czapce, a za pierwszym rogiem czapka ląduje w plecaku. Nie odpuszczajmy - w tej kwestii chodzi o zdrowie i życie naszych pociech, o bezcenne życie. Jeżeli dziecko dostaje odblaskową przywieszkę, niech nie ląduje ona przypięta w najlepszym razie jako ozdoba piórnika. Odblaski ratują życie!

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski lub kamizelki. Policja zaznacza, że ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierowców.

Po zmroku w terenie niezabudowanym światła mijania samochodu osobowego oświetlają ok. 40-60 m. Droga hamowania przy prędkości 90 km/h na dobrej i suchej nawierzchni wynosi ok. 50-55 m. Gdy idziemy nocą poboczem drogi w ciemnym ubraniu bez odblasku, jesteśmy widoczni z ok. 20 metrów! Kierowca nie ma czasu i miejsca na zahamowanie.

Gdy jesteśmy ubrani na jasno, kierowcy widzą nas z 30-40 m. Ale to nadal za mało, by mogli bezpiecznie zareagować, ominąć, zahamować. Jeśli warunki atmosferyczne są złe, wówczas widoczność jeszcze się zmniejsza.

Gdy mamy odblaski, to bez względu na odcień ubrania, jesteśmy widoczni z odległości 150 do 300 m, a w światłach drogowych nawet z kilometra! Kierowca ma więc czas i miejsce, by bezpiecznie nas ominąć.

Czasami wystarczy zwykła opaska zaciskowa. Jeśli po zmroku idziemy lewym poboczem, załóżmy opaskę na kostkę prawej nogi lub w połowie łydki albo tuż pod kolanem. Musi być widoczna dla kierowców, którzy nadjeżdżają z tyłu i z przodu.

Nośmy opaskę na nodze również wtedy, gdy mamy kamizelkę odblaskową. Dlaczego? Bo światła samochodów najlepiej oświetlają to, co jest nisko, na wysokości ok. 25 cm nad jezdnią.
Gdy jedziemy na rowerze, skuterem czy motorowerem, załóżmy opaskę na lewą nogę.
Mikołowski Urząd Miasta od lat współpracuje w tej kwestii z Komendą Powiatową Policji i stowarzyszeniami promującymi bezpieczeństwo na drodze; staramy się razem edukować dzieci, młodzież, seniorów. Rozdajemy odblaski, szczególnie gdy zbliża się okres jesienno-zimowy.
Wszelkie akcje profilaktyczne związane z bezpieczeństwem na drodze mają na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa, kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego, jak również budowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.
• W okresie od 7 do 15 grudnia mikołowska drogówka prowadzi akcję „Bezpieczne przejście”, gdzie także jeden z akcentów akcji będzie położony na kwestię noszenia odblasków.
• 16 grudnia podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego na Rynku przy okazji wspólnego kolędowania będą rozdawane odblaski wszystkim dzieciom, które przyjdą z rodzicami stroić choinki. Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa.
• 14 grudnia w Miejskim Domu Kultury o godzinie 16 będzie również można skorzystać z bardzo ważnych, potrzebnych, niezbędnych dla każdego rodzica bezpłatnych warsztatów z udzielania pierwszej pomocy małym dzieciom i bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Fachowcy będą przeprowadzali szkolenie na specjalnie sprowadzanych na tę okazję fantomach dzieci, każdy uczestnik będzie mógł przećwiczyć w praktyce, krok po kroku, wszystkie działania niezbędne przy udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. To bezcenna wiedza, która zwiększy bezpieczeństwo naszych pociech.

Serdecznie Państwa
zapraszam!
Burmistrz Mikołowa
Stanisław Piechula

 

KALENDARIUM

NA AFISZU

30.11.2017 plakat 00315.12.2017 plakat 001 

12.12.2017 plakat 24.11.2017 plakat 002

10.12.2017 plakat 00115.12.2017 plakat 002

 13.12.2017 plakat11.12.2017 plakat 002

10.12.2017 plakat 00215.12.2017 plakat 003

26.11.2017 plakat2 00210.12.2017 plakat 003

Przewiń na górę