Hodowcy Ślimaka Jadalnego...
Zrzeszanie i gromadzenie się wokół wspólnej idei, sprawy czy zainteresowań od dawna jest naturalnym ludzkim odruchem.
W okresie tzw. „realnego socjalizmu” całkowicie negowano potrzebę istnienia instytucji pomocy społecznej. Przyjęto pogląd o bezcelowości tej strefy, deklarując likwidację zjawisk żebractwa i bezrobocia, czy też bezdomności, ubóstwa i alkoholizmu. Zlikwidowano prywatne i społeczne pośrednictwo pracy, przekształcając je w komórki organizacyjne rad narodowych – zbyt zcentralizowane i przesiąknięte ideowością, by mogły realnie pomagać potrzebującym.
Jednak to wówczas zawiązały się m. in.: Polski Komitet Pomocy Społecznej, Polski Czerwony Krzyż, Liga Kobiet. Przepisy konstytucji z 1952 roku organizacje tworzyły odgórnie, natomiast organizacje powstające po 1989 roku, które dodatkowo wzmocniła Konstytucja RP z 1997, są już organizacjami z inicjatywy oddolnej.
Chęć organizowania się
Transformacja ustrojowa w roku 1989 rozbudziła aktywność społeczną wielu osób, które wcześniej nie angażowały się społecznie, nie chcąc w ten sposób legitymizować poprzedniego ustroju. Na fali demokratyzacji pojawiły się więc organizacje ekologiczne, takim był Polski Klub Ekologiczny (koło w Mikołowie), czy też zapewniające podstawowe potrzeby najuboższym poprzez wydawanie jedzenia i odzieży. W Mikołowie zajmowały się tym Polski Komitet Pomocy Społecznej czy Mikołowskie Towarzystwo Charytatywne.
Niektóre z powstałych wówczas organizacji działają do dziś. Przykładem może być Mikołowskie Stowarzyszenie Pomocy Psychospołecznej i Profilaktyki „Zmiana”. Inne wyczerpały swoją formułę i przestały funkcjonować, np. Mikołowski Klub Inteligencji Otwarta Przyłbica, którego początki sięgają roku 1955 (choć w pełni zaczął on działać w 1990 roku), Stowarzyszenie Kulturalne KAJ, Fundacja Mikołowska czy też Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Mikołowa:
– Byliśmy spadkobiercami działającego w latach międzywojennych Towarzystwa Upiększania Miasta, zaś z inicjatywą jego utworzenia wyszedł ówczesny burmistrz Eugeniusz Wycisło. Działaliśmy do 1994 roku, zaś w najlepszym swoim okresie liczyliśmy około 40 członków – mówi Sławomir Porochoński, który w tym stowarzyszeniu pełnił funkcję sekretarza.
Podobny los spotkał Agencję Inicjatyw Lokalnych Wektor, która wspierała inicjatywy gospodarcze na naszym terenie. Z kolei w ubiegłym roku działalność zakończyło Stowarzyszenie Amazonek Powiatu Mikołowskiego.
Drodzy Mikołowianie
Wiosna zagościła na dobre w Mikołowie. Słońce pięknie świeci, a zimowa chlapa pozostała już tylko mglistym wspomnieniem.
Więcej…