Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

01.02.2018_3

Leszczu w AKS, Mnochy w Orle

Barometr piłkarski – przygotowania do rozpoczęcia rundy wiosennej

50022018

Piłkarska wiosna w Mikołowie zapowiada się bardzo ciekawie.

Oba nasze najwyżej sklasyfikowane zespoły – AKS Mikołów i Orzeł Mokre – zajmują po pierwszej rundzie czwarte lokaty, a poza tym ostatnie meldunki z klubów dowodzą, że obie ekipy poważnie myślą o poprawieniu punktowego dorobku. Kadrowe wzmocnienia powoli stają się faktem, choć do sfinalizowania niektórych transferów jeszcze daleko.
Piłkarze ligi okręgowej rozpoczną sezon 17 marca, niższych klas – pod koniec marca.

Sami swoi
Jesień w AKS napawa optymizmem. Dobra gra zespołu i sympatyczna atmosfera w piłkarskiej ekipie sprawiają, że chęci do pracy nie brakuje. Trener Robert Gąsior nie narzeka też na kadrę.
– Skład pozostał ten sam, doszedł jedynie Tomasz Leszczyński, który ostatnio występował w Ruchu Radzionków – powiedział szkoleniowiec. – Planujemy jeszcze wzmocnić ekipę dwoma zawodnikami, których teraz będziemy sprawdzać podczas meczów testowych. Zajęcia rozpoczęły się w połowie stycznia i wszystko przebiega zgodnie z planem – trenujemy trzy razy w tygodniu na Orliku i w hali MOSiR, a niebawem do tego dojdą mecze. Te przygotowania postanowiliśmy urozmaicić startem w turnieju powiatowym w Łaziskach Górnych.
Przed sezonem w AKS mówiło się o zajęciu miejsca w pierwszej piątce tabeli i jak na razie drużyna konsekwentnie zmierza do realizacji tego zadania. Jednak jak mówi przysłowie – apetyt rośnie w miarę jedzenia...
– Chcemy pokazać się z jak najlepszej strony, jednak czas pokaże, na ile będziemy mogli zamieszać w czołówce – dodał trener. – Trzeba przyznać, że to mocna grupa, niektórzy twierdzą, że najsilniejsza z czterech grup okręgówki. Czołowe zespoły, jak Podlesianka, Pogoń Imielin czy Kosztowy zdecydowanie walczą o awans i z tego, co się dowiadujemy, bardzo im zależy, by grać w IV lidze. Łatwo więc nie będzie, a warto też dodać, iż są to kluby ze znacznie większym od nas budżetem. Najlepiej zarabiający piłkarze mogą tam liczyć na zarobki niemal na poziomie III ligi, więc w porównaniu z nimi jesteśmy prawdziwie amatorskim zespołem. Ale tym większa będzie satysfakcja, jeśli uda nam się utrzeć im nosa.
Piłkarz z przeszłością
Nowym zawodnikiem AKS jest Tomasz Leszczyński. Dziwnie potoczyła się kariera tego 30–letniego piłkarza. Jest wychowankiem Gwarka Ornontowice, ale w wieku 18 lat trafił na... Cypr, za sprawą ś.p. Henryka Bałuszyńskiego. To właśnie on dał obiecującemu juniorowi Gwarka szansę na grę w IV–ligowej wówczas drużynie z Ornontowic. Pomógł mu także w szukaniu klubu wyższej ligi, bo Tomasz Leszczyński pojechał na testy do Piasta i Polonii Bytom. Najbliżej jednak był podpisania kontraktu z Górnikiem Zabrze, który prowadził wtedy Ryszard Komornicki. Problem w tym, że Komornicki wkrótce potem rozstał się z klubem, a nowy szkoleniowiec nie podjął tematu piłkarza z Gwarka. I wówczas właśnie pojawiła się możliwość wyjazdu na Cypr. Leszczyński spakował walizkę i trafił kolejno do klubów o dość egzotycznie brzmiących nazwach: Anagennissi Derynias, Achyronas Liopetriou, PO Ormidias, Konstantios & Evripidis Trachoniou, PO Xylotymbou. Na Cyprze spędził pięć lat i jak powiedział w jednym z wywiadów, żył jak w raju. Po powrocie trenował przez jakiś czas z Rozwojem Katowice, równocześnie też zaczął pracować w kopalni, czyli mówiąc inaczej – trafił z raju do piekła. Potem grał kolejno w Gwarku, LKS Bełk, Polonii Łaziska Górne i w Ruchu Radzionków. W AKS będzie pisał kolejny rozdział w swojej piłkarskiej karierze.

Pod znakiem powrotów
Jak na razie zima w Orle upływa pod znakiem powrotów. Chęć ponownego zagrania w mokierskiej jedenastce wyrazili bramkarz Tomasz Michalik i Ariel Mnochy. Pierwszy po odejściu z Orła grał w Pniówku Pawłowice, z kolei drugi zaliczył przygodę z futsalem. Tak więc przygotowania jeszcze dobrze się nie rozpoczęły, a trener Wojciech Kempa zanotował pierwsze wzmocnienia w kadrze, bo takie właśnie mają być oba transfery. To solidni piłkarze, na dodatek dobrze znają drużynę Orła. Po stronie ubytków zanotowaliśmy brak Mateusza Tomeczka i Marcina Jureckiego, którzy z zespołu odeszli już w listopadzie ubiegłego roku. Drużyna trenuje trzy razy w tygodniu – w poniedziałki w Knurowie (aerobik, siłownia), środy i piątki na Orliku w Paniowach i jako jedna z pierwszych, bo już 20 stycznia, rozpoczęła serię spotkań sparingowych.
– W tym samym czasie rozgrywany był turniej w Łaziskach Górnych, więc musiałem podzielić kadrę – powiedział trener Wojciech Kempa. – Szkoda, bo z jednej strony zależało nam na dobrym wyniku w turnieju, a z drugiej naszym pierwszym rywalem była trzecioligowa Unia Turza Śląska. Była okazja zagrania z silnym wymagającym rywalem i sprawdzenia na tym tle zawodników. Warto mieć taki obraz drużyny na początku przygotowań. Jeśli chodzi o kadrę, nie jest źle, praktycznie już jesteśmy w komplecie, choć nie wykluczam jeszcze jakichś korekt w składzie.

W drużynie kobiet
Treningi rozpoczęła już także III–ligowa drużyna kobiet AKS Mikołów.
– Zajęcia zaczęliśmy wcześniej, bo okres przygotowawczy jest w tym roku krótszy – liga już startuje w połowie marca – powiedział trener Mariusz Kulisa. – Trenujemy na Orliku, ale terminów meczów sparingowych jeszcze nie ustaliliśmy. Na razie w kadrze jest 15 zawodniczek, dwie odeszły do wyższej ligi, jedna do Polonii Tychy. Prowadzimy nabór, jednak chętnych do gry dziewczyn brakuje. Co prawda trenuje duża grupa młodych piłkarek w KKP, z którym jakiś czas temu byłem związany, ale nasza współpraca nadal nie układa się tak, jakbyśmy tego oczekiwali.
Przypomnijmy, iż po rundzie jesiennej piłkarki AKS Mikołów plasują się w środku tabeli – na 8. miejscu.

Polecamy w najnowszym numerze - pozostałe artykuły

KALENDARIUM

NA AFISZU

29.01.2018 plakat 00229.01.2018 plakat1 001 

16.02.2018 plakat 001 12.02.2018 plakat 001

16.02.2018 plakat 00221.02.2018 plakat

 07.02.2018 plakat27.01.2018 plakat 003

16.02.2018 plakat 00312.02.2018 plakat 002

27.01.2018 plakat 004plakat 24.02 fraktal

Przewiń na górę