Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kluby, komisje i język migowy

27.11.2018 3 00127.11.2018 3 002

Zwołaną na 27 listopada II sesję Rady Miasta nowej kadencji w większości wypełniło ustalenie składu osobowego stałych komisji RM.

Dla głuchych i niedosłyszących
Na zaproszenie Rafała Kwapulińskiego, głównego specjalisty UM ds. osób z niepełnosprawnościami, na posiedzeniu gościła Edyta Lala-Koczy, tłumacz przysięgły języka migowego. W trakcie całego posiedzenia tłumaczyła je na język zrozumiały dla ludzi posługujących się tym sposobem komunikowania.
– Chodzi o to, by osoby głuche i niedosłyszące mogły w pełni śledzić obrady Rady Miejskiej. Póki co, jest to pokazowa prezentacja, jednak jeśli się sprawdzi, a my spełnimy określone warunki, być może stanie się w przyszłości stałą praktyką – wyjaśnia Rafał Kwapuliński, który nagrał całe tłumaczenie.
Będzie dostępne pod adresem: www.facebook.com/MikolowNiepelnosprawni/

Interpelacje
Jedyną tego dnia interpelację złożyła radna Stanisława Hajduk-Bies. Nawiązała do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości:
– Z ubolewaniem stwierdzam, że flagi państwowe wisiały tylko gdzieniegdzie – zauważyła.
Jak stwierdziła, brakowało ich zarówno na niektórych budynkach publicznych, jak również na blokach miejskich i spółdzielczych. Przyczyną takiego stanu jest wg radnej to, że w wielu miejscach nie ma ich nawet jak zawiesić, ponieważ brakuje uchwytów na drzewce.

Uchwały
Radni podjęli 10 uchwał dotyczących powołania komisji RM (patrz poniżej).
Ponadto: wprowadzili zmiany w budżecie na bieżący rok oraz w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2018 – 2028 • udzielili pomocy finansowej powiatowi mikołowskiemu w formie dotacji w wysokości 18.675 zł na zakup podręczników dla uczniów pięciu szkół • określili szczegółowe zapisy dotyczące realizacji rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” • przyjęli wieloletni gminny „Program osłonowy w zakresie dożywiania” • ustalili warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze.

Informacje
Przewodnicząca RM Katarzyna Syryjczyk-Słomska poinformowała, że ukonstytuowały się trzy kluby radnych: Razem dla Mikołowa, Obywatelski Komitet Samorządowy oraz Dla Dobra Mieszkańców (patrz poniżej).
Przedstawiła też propozycję burmistrza Stanisława Piechuli, by nie podejmować uchwały w prawie podatku od środków transportowych, za czym radni zagłosowali jednogłośnie (tym sposobem obowiązują stawki dotychczasowe).
Poza tym poinformowała, że wojewoda śląski stwierdził nieważność podjętej w październiku uchwały dotyczącej Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej, poprosiła również burmistrza o przygotowanie informacji nt. działań miasta w walce ze smogiem.

Wolne głosy
Radny Krzysztof Żur zawnioskował o odświeżenie przed zimą nawierzchni ulic w Borowej Wsi.
Rafał Kwapuliński zaprosił obecnych na obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych, które odbędą się 13 grudnia w Miejskim Domu Kultury.
Termin następnej sesji Rady Miasta ustalono na 18 grudnia. (BP)

27.11.2018 3 00327.11.2018 3 00427.11.2018 3 00527.11.2018 3 00627.11.2018 3 00727.11.2018 3 00827.11.2018 3 00927.11.2018 3 01027.11.2018 3 01127.11.2018 3 012

Kluby radnych
• Razem dla Mikołowa: Remigiusz Kuś (przewodniczący), Martyna Centkowska-Strzelczyk, Katarzyna Głośna, Ewelina Kukla, Jan Przewoźnik i Andrzej Sukiennik.
• Obywatelski Komitet Samorządowy: Krzysztof Żur (przewodniczący), Katarzyna Syryjczyk-Słomska, Jarosław Sworzeń, Łukasz Ryguła, Agnieszka Fiola, Aneta Esnekier, Sylwester Czarnota, Ewa Chmielorz i Mateusz Bies.
• Dla Dobra Mieszkańców: Stanisława Hajduk-Bies (przewodnicząca), Grażyna Ostafin, Anna Chrapek-Budacz i Adam Zawiszowski.
Niezrzeszenie pozostali: Michał Rupik i Krzysztof Jakubiec.

Komisje Rady Miasta
• Komisja nr 1 ds. samorządu: Aneta Esnekier (przewodnicząca), Martyna Centkowska-Strzelczyk i Adam Zawiszowski.
• Komisja nr 2 ds. budżetu: Katarzyna Głośna (przewodnicząca), Stanisława Hajduk-Bies, Krzysztof Jakubiec, Remigiusz Kuś, Michał Rupik, Andrzej Sukiennik i Katarzyna Syryjczyk-Słomska.
• Komisja nr 3 ds. gospodarki miejskiej: Łukasz Ryguła (przewodniczący), Ewa Chmielorz, Sylwester Czarnota, Agnieszka Fiola, Michał Rupik, Andrzej Sukiennik i Adam Zawiszowski.
• Komisja nr 4 ds. rozwoju miasta: Jarosław Sworzeń (przewodniczący), Martyna Centkowska-Strzelczyk, Anna Chrapek-Budacz, Stanisława Hajduk-Bies, Remigiusz Kuś, Grażyna Ostafin, Łukasz Ryguła i Andrzej Sukiennik.
• Komisja nr 5 ds. ochrony środowiska: Agnieszka Fiola (przewodnicząca), Grażyna Ostafin, Jan Przewoźnik i Andrzej Sukiennik.
• Komisja nr 6 ds. społecznych: Ewelina Kukla (przewodnicząca), Anna Chrapek-Budacz, Aneta Esnekier, Stanisława Hajduk-Bies, Grażyna Ostafin, Katarzyna Syryjczyk-Słomska i Krzysztof Żur.
• Komisja nr 7 ds. kultury, sportu, informacji i promocji: Mateusz Bies (przewodniczący), Ewa Chmielorz, Anna Chrapek-Budacz, Aneta Esnekier, Łukasz Ryguła, Katarzyna Syryjczyk-Słomska, Jarosław Sworzeń i Krzysztof Żur.
• Komisja nr 8 rewizyjna: Krzysztof Żur (przewodniczący), Stanisława Hajduk-Bies, Ewelina Kukla, Krzysztof Jakubiec, Jan Przewoźnik, Ewa Chmielorz i Adam Zawiszowski.
• Komisja nr 9 skarg, wniosków i petycji: Martyna Centkowska-Strzelczyk (przewodnicząca), Mateusz Bies, Ewa Chmielorz, Agnieszka Fiola, Katarzyna Głośna, Adam Zawiszowski i Sylwester Czarnota.
• Komisja nr 10 ds. szkód górniczych: Andrzej Sukiennik (przewodniczący), Krzysztof Jakubiec i Krzysztof Żur.

KALENDARIUM

NA AFISZU

01.07.2019 plakat 0117.07.2019 plakat 3 

 21.07.2019 plakat 00121.07.2019 plakat 002

07.07.2019 plakat 00112.07.2019 plakat 001

21.07.2019 plakat 00314.07.2019 plakat 002

21.07.2019 plakat 00421.07.2019 plakat 005

Przewiń na górę