Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Osiedla zmieniają swój wygląd

53052017

Mikołowskie osiedla zmieniają swój wygląd. A zmiana jest diametralna. Dzięki nowemu podejściu do zarządzania funduszami remontowymi wspólnot mieszkaniowych, władze miasta mogą przeprowadzić termomodernizację nawet 65 budynków na poszczególnych osiedlach. Jeszcze w tym roku czeka to blisko 15 bloków.

Problem dociepleń i estetycznego wizerunku osiedli nabrzmiewał latami. Nie powstawały fundusze remontowe będące podstawą realizacji remontów i inwestycji. Efekt można łatwo przewidzieć – systematyczna degradacja zasobów mieszkaniowych. Dzięki zmianie podejścia do problemu, sytuacja się zmieniła. Odzwierciedlają to liczby: w 2014 roku Gmina Mikołów przeznaczała z budżetu na fundusze remontowe wspólnot niecałe 100 tys. zł, a w 2016 kwota ta była aż sześciokrotnie wyższa i wyniosła ok. 600 tys. zł.
W minionych miesiącach przeprowadzono już termomodernizację 7 budynków, na 3 innych prace właśnie trwają, w przypadku kolejnych 6 wybrani są już wykonawcy i lada chwila staną rusztowania. Możliwe jest, że do końca kadencji ocieplonych i odnowionych zostanie ich aż 65.
Co ciekawe, 16 budynków (w tym żłobek) zostanie zmodernizowanych w formule partnerstwa publiczno–prywatnego. Prowadzone są negocjacje ze sprawdzonymi partnerami: CEZ ESCO Polska Sp. z o.o., konsorcjum ENGIE Services Sp. z o.o., IDS–BUD S.A., IZIM Sp. z o.o. oraz konsorcjum Siemens Sp. z o.o. i Siemens Finance Sp. z o.o. To czołowe podmioty zajmujące się tematyką termomodernizacji.
W przypadku kolejnych 7 budynków władze będą starały się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Oprócz zmiany wyglądu elewacji tam, gdzie zachodzi konieczność, wymieniane jest także źródło ogrzewania z węglowego na bardziej ekologiczne, montowane są nowe instalacje grzewcze, wymienniki ciepła, niewykluczone też, że uda się wprowadzić odnawialne źródła energii takie jak panele słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne.
– To dla mnie bardzo ważny projekt obejmujący aż kilka tysięcy mieszkańców. Z drugiej strony to także ogromne wyzwanie. Przygotowywaliśmy się do tego przedsięwzięcia przez dwa lata, szukaliśmy różnych sposobów finansowania. Warto pamiętać, że w termomodernizacji nie chodzi tylko o ocieplenie budynków i estetykę. Będzie w nich też inteligentny system zarządzania energią oraz ogrzewaniem. Tak naprawdę to element tego, co wiąże się z ideą smart city – mówi zastępca burmistrza Mateusz Handel.
Z punktu widzenia mieszkańca projekt przynosi co najmniej cztery korzyści. Termomodernizacja to oszczędności dla lokatorów w postaci mniejszych rachunków za ciepło. Poprawi się estetyka osiedli – wystarczy spojrzeć na budynki, które już zostały wyremontowane. Aspekt społeczny to większa identyfikacja mieszkańców z własnym osiedlem, każdy chce przecież, by jego miejsce zamieszkania wyglądało ładnie i było zadbane. Dodatkowym plusem będzie efekt ekologiczny, w ocieplonych budynkach spada emisja CO2 do atmosfery, co pozytywnie przekłada się na jakość powietrza w Mikołowie.
Kolejnym krokiem będzie zadbanie o otoczenie wyremontowanych budynków – chodniki, trawniki, miejsca do parkowania.
W następnych latach władze planują wykonać termomodernizację na całości zarządzanych przez miasto budynków wspólnotowych.

KALENDARIUM

NA AFISZU

24.05.2017 plakat1  21.05.2017 plakat 002

24.05.2017 plakat 002 21.05.2017 plakat 003

21.05.2017 plakat 00421.05.2017 plakat 005

 06.05.2017 plakat 00325.05.2017 plakat

21.05.2017 plakat 00721.05.2017 plakat 008

Przewiń na górę